| sabinaelena a întrebat:

BUNA TPU! Am si eu o intrebare si credeti-ma mi-e rusine sa va intreb dar nu stiu ce sa fac? Nu pot sa fac "treaba mare" (caca) cum trebuie...aceasta problema tine de o saptamana. Mi-e frica nu stiu ce fac va rog dati-mi un sfat... Pot fi constipata sau e altceva? Celui mai bun raspuns care sa ma ajute

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| IrinaAndreea a răspuns:

Buna, Sabina! Da, probabil de asta este vorba asa ca poti merge la farmacie sa iti iei un laxativ. Sau poti incerca sa bei o cescuta de cafea, la mine merge de fiecare data. Daca tot nu se rezolva problema, consulta un medic. Succes si sanatate! big grin

9 răspunsuri:
| babyangel a răspuns:

Poate nu prea manancithinking sau poti fi constipata.

Iata cateva masuri pentru tratarea constipatiei. Telul tratamentului este de a restabili un scaun normal fara a folosi laxative sau clisme. Principalele masuri ce pot fi luate ar fi:

• o dieta bogata in fibre;
• mese regulate; este foarte importanta existenta micului dejun;
• folosirea cu moderatie a laxativelor si numai dupa indicatiile medicului;
• obisnuinta unui scaun zilnic;
• daca nu s-a obtinut un scaun dupa 2-3 zile, este desigur recomandata folosirea unui supozitor cu glicerina sau chiar a unei clisme;
• exercitiu fizic zilnic;
• pe cat posibil evitarea unor alimente si medicamente care favorizeaza constipatia (bineinteles, numai cu acordul medicului)

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Din ce spui esti constipata, cand am fost asa eu am folosit ceai de crusin, o cana mare si se rezolva. Numai bine!

| Slavian a răspuns:

Aici nu iti putem da un raspuns... Cel mai bine ar fi sa le spui parintilor si sa mergeti la un doctor.
Parerea noastra nu prea conteaza in cazul acesta.
Bafta!

| MisterKat a răspuns:

Cred ca ai probleme cu digestia (constipatie). Poti sa rogi pe cineva sa mearga la farmaecie si sa cumpere: "Tranzactiv" e un medicament cu efect laxativ (tot ii face reclama la tv). Poti sa bei ceai de menta (ca medicament natural). Sanatate!

| Gabrielle_4620 a răspuns:

Pai eu zic sa te duci la medic este cel mai bine asa. nu iti fie rusine. alti se duc la medic cu probleme si mai rusinoase si nu au nici-o treaba. Cred ca esti constipata poate ai mancat ceva care este digerat cu greu. http://www.sfatulmedicului.ro/......ipatia_530 primesc fundita :o3

| neamtzu92 a răspuns:

Pai sfatul meu e sa mergi la medicul de familie sau sa iei ceva laxative ...si daca isi fac efectul e ok.
si daca mergi la medic tot laxative cred ca iti va da deci du-te la farmacie laughing.

sper sa te ajutwinking

| Ionut1983 a răspuns:

Vezi ca este o sectiune pe www.SfatulMedicului.ro unde alegi o parte a corpului pe un manechin virtual si pui o intrebare medicului urmat de descriere si simptome etc. In maxim 2 zile iti vei primi raspunsul direct de la sursa medicului.
P. S. nu costa nimic

| geoox550 a răspuns:

Mananca supa sau ciorbe...

100% merge...

| john_1578 a răspuns:

Ia de la farmacie supozitoare cu glicerinaa. De fiecare data cand iti vine sa faci lipsa mare pui unul si vei face rapid si usor. Oricum cred ca treba va trece de la sine in cateva zile. Daca nu du-te la medic.