| biutzaB a întrebat:

am si eu o intrebare.sunt patata de saptamana trecuta p mana dreapta.sunt niste pete mici negre.la facultalte la mine am facut niste experimente cu fructoza manoza si galactoza.mi se pare ca m-am patat cu una din ele nu mai stiu.si stiu ca si halatul meu e gauritstraight face.cum fac sa dispara petele alea de pe mana ca nu s-au luat deloc si deja imi fac griji straight face

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Veme a răspuns:

1. Nu dai prea multe detalii. Glucidele nu pateaza, nu ard, deci ar fi fost interesant sa spui ce acizi sau baze ai mai folosit.
2. Nu cred ca trebuie sa-ti faci probleme in privinta petelor celulele pielii au un anumit turnover, adica imbatranesc, mor si sunt inlocuite de altele hopefully de culoare normala, intr-un tarziu.

| 23partyboy a răspuns:

Polizaharidele nu sunt iritante si nici corozive,probabil ai lucrat cu acizi sau cu baze,petele negre sunt probabil puncte de necroza,oricum tesutul se regenereaza,mai mult decat atat am facut si eu o facultate si niciodata reactivii, mai ales cei corozivi nu erau in concentratia in care sa provoace arsuri atat de puternice, dar nu zic ca nu e posibil

| biutzaB explică:

Eu nu stiu din ce alt motiv am acele pete negre...si daca vrei sa stii am spalat locul de multe ori. evident nu mai intrebam de ce nu ies petele daca ieseau cu apa si sapun happy.