| sweety9girl a întrebat:

Am si eu o nedumerire si sper sa ma puteti ajuta. Am pe mana 3 negi.Pentru a trece am folosit un leac babesc ( ceapa pusa la macerat in otet cateva zile, dupa care am pus pe negi ),negii s-au innegrit si acum unul din ei a cazut, dar a ramas pe mana o umflatura care seamana cu negul de la inceput( cred ca sunt radacinile ).As fi vrut sa nu-mi ramana pe mana acest semn,ce ar trebui sa fac, sa pun din nou pe negul acesta ceapa sau sa-l las asa? Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| IMC90 a răspuns:

Trebuie cauterizate radacinile.

| BeHappyOriceArFi a răspuns:

Pai daca e uscat, poti sa il tai findca nu vei simti nimic(asa mi-au zis niste prieteni) sau poti sa lasi un melc sa se plimbe pe acel neg.

| ZoeyMe a răspuns (pentru BeHappyOriceArFi):

Daca il tai poti face cancer.Se aplica rostopasca sau o crema(recomand verolit forte)

| BeHappyOriceArFi a răspuns (pentru ZoeyMe):

Ce zici, daca se usuca le poti taia cu foarfeca, toti de la mine de aici asa au facut si nau nimic, dar leau taiat cand sau uscat, mai intai au folosit melcul.

| Teomari a răspuns:

Lasa ceapa! Pune rostopasca

| kiro67 a răspuns:

-Ai incercat cu lapte de smochine?
-Cand decojesti smochinele sau le rupi petiolul curge ceva asemanator laptelui,
-Iti recomand sa incerci, mamaie spune ca merge.