| myky2507 a întrebat:

Buna TPU.am si eu o nelamurire.Am fost la medicul ginecolog din cauza durerilor insuportabile care le aveam la menstruatie(am mai mentionat asta intr-o intrebare) si mi, a zis pentru. faptul ca sunt virgina sa iau anticonceptionale yasmine ca tratament pentru reglarea si ameliorarea durerilor menstruale.Nu prea am inteles modul de administrare ale acestor pastile.Si mi-a zis ca nu xista niciun efect advers pentru. ca sunt bune pentru. ca stau foarte bine cu sanatatea.As vrea sa scap de durerile astea pentru. ca eu nu am ridic din pat in timpul menstruatiei,+ ca si inainte sa, mi vina cat si dupa ce mi se termina ma simt rau am dureri de burta uneori.sad. aAs vrea si eu sa imi mai explice cineva cum se iau va rog. A si daca vreau sa ma culc cu prietenul exista vreun risc sa raman?(avem app 2 ani si na tzin la el si ela mine). Vreun efect advers gen chisturi sau mai stiu eu ce a avut cineva. P. S mi-a zis sa le iau din ianuarie.Multumesc.fundita:X

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Abh
| Abh a răspuns:

Blisterul Yasmin contine 21 de tablete.Fiecate tableta e marcata cu ziua in care trebuie luata( asta pentru a nu uita sa iei pastila), iei o tableta pe zi,( respectand directia sagetii), aproximativ la aceeasi ora in fiecare zi, pana ti se termina cele 21 de comprimate. Faci o pauza de 7 zile, in care ar trebui sa iti vina menstra.In a 8 a zi incepi un nou blister. Nu e permis sa uiti sa iei tableta nici macar o zi, riscul sa ramai insarcinata daca iti incepi viata sexuala e foarte mare.

6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Yasmin vor preveni formarea chisturilor ovariene. Au ceva reactii adverse, cel mai bine este sa citesti prospectul. Ca sa fii si protejata, ia prima pastila (notata cu 1) in prima zi de menstruatie si apoi la rand, in fiecare zi, la aceeasi ora. In timpul tratamentului nu mai lua alte pastile, mai ales antibiotice. Dupa urmatoarea menstra, du-te din nou la ginecolog si apoi regulat din 6 in 6 luni.
Daca vrei sa faci sex neprotejat nu uita de analizele obligatorii si pentru tine si pentru el: HIV, hepatita B si C, sifilis. Acestea sunt boli care se transmit si pe cale sexuala dar si prin instrumentar chirurgical, medical, de manichiura, pedichiura, frizerie, tatuaj

| CarmenR a răspuns:

Iata un articol care ti-ar putea fi de folos http://www.qbebe.ro/......ceptionale

| cristianorudi7 a răspuns:

Esti un sau o bici

| Satisfaction a răspuns:

Anticonceptionale? nu stiu d'astea. eu stiam ca alea's pentru altceva nu pentru dureri menstruale. dar in fine daca medicul ti-s zis sa le iei intreaba la farmacie pentru ca nu vreau sa iti spun ceva gresit, sa le administrezi si sa patesti ceva

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iau anticonceptionale yasmin de cateva luni. acum am niste probleme si am inceput sa iau niste pastile: memoplus, fier, vitamina A si C si aerius. Afecteaza aceste pastile cu ceva efectul anticonceptionalelor?

| iacobitza a răspuns:

Din moment ce iei anticonceptionale e o sansa destul de mica sa ramaihappyiar daca veti shotara sa o faceti o sa vezi ca o ti se regleze cilcul menstrual