| 2487283ioo a întrebat:

Buna TPU.Am si eu o problema.am 17 ani 1.75 si 55kg.As vrea sa pun pe mine 10-15kg rapid macar pana in vara...si nu stiu cum as putea.Mananc orice si nu se prinde nimic de mine, poate ma ajutati voi cu niste sfaturi si cam ce ar trebui sa fac sa ma ingras. Va rog ajutati-masad. multumesc anticipat.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sfaturile mele vor fi legate de alimentatie, intrucat conteaza mult ce si cat, dar la fel de mult conteaza si cum mananci.Pentru a lua in greutate, trebuie sa tii cont de faptul ca este foarte important sa respecti cu strictete mesele zilei si sa nu sari peste nici una dintre ele.La micul dejun mananca 1-2 oua(fierte sau prajite, dar nu zilnic)si cateva felii de paine cu unt/margarina+o cana cu ceai/lapte.La micul dejun poti adauga si branza/cascaval si legume proaspete(rosii sau castraveti). Pranzul sa fie compus din doua feluri de mancare+desert: o farfurie cu supa/ciorba si 2-3 ardei umpluti, spre exemplu si la cina peste/o farfurie de tocanita/fasole prajita etc.Nu mai consuma produse fast-food si consuma mai rar mezeluri/preparate,chips-uri,sucuri si alte porcarii din comert,etc(sunt bogate in calorii,dar nesanatoase). Daca simti ca ar mai trebui ceva,poti consuma cate un sandwich intre mese,iar ca gustare poti consuma cereale cu lapte/iaurt(pot fi consumate si la micul dejun),fructe uscate,nuci, alune, migdale sau fistic. Daca in cateva luni(minimum 3)nu se observa nici-o schimbare,este posibil sa fii genul de persoana care,indiferent ce face,nu poate lua in greutate(cel putin momentan, intrucat odata cu inaintarea in varsta, vei lua in greutate fara a face ceva anume). Numai bine.

6 răspunsuri:
| mykkki a răspuns:

... eu am 15 ani, 1, 65 si 60 de kg. si ma straduiesc mult sa slabesc deoarece s-a pus foarte mult pe burtica laughing daca asa e felul tau nu cred ca te vei ingrasa. incearca sa iei vitamine dar nu sa te indopi cu mancare pentru ca s-ar putea declansa o data organismul tau si sa te ingrasi si la o mica prajitura, eu mi-as dori sa pot manca cat vreau dar din pacate nu pot, acum un an aveam 48 de kg si cam 1, 62 asa si am vrut sa ma ingras si mi sa indeplinit dorinta doar k acum ori ce mananc se pune...succeshappy

| enyy93 a răspuns:

Salut.incearca sa faci un sport si sa mananci 4-5 mese pe zi.indicat ar fi sa faci sala si in felu alta sa pui pe tine muschi si nu grasime.mergi la sala 2-3 luni dupa care bagi niste proteine bune si e inposibil sa nu pui macar 10 kg daca te tii de treaba.cat de repede o sa iei in greutate aste depinde si de organismu tau. funda?happy

| FetitaDeCiocolata a răspuns:

Nu te stresa pentru nimic.Asa esti tu,crede-ma ca as da orice sa fiu si eu in genul oamenilor slabi si inalti.Dar asta e,conteaza doar sa fii sanatos si nu sa mananci orice prostii(chipsuri, sucuri etc.)Si daca esti sanatos vei mai pune si niste kg pe tine, dar nu te ingrijora.Esti diferit de alti, iar acesta nu e un lucru rau, e de invidiat cateodata.happy
Funda?

| anss23 a răspuns:

De ce sa te ingrasi? E mai frumos si mai sanatos sa fii slab.

| ana_8575 a răspuns:

Eu iti recomand sa vizitezi pentru inceput un medic endocrinolog... poate ai ceva dereglari hormonale (ex hipertiroidism) care nu iti permit sa te ingrasi.

| 2487283ioo explică:

Mananc orice si mananc mult, eu credeam ca e bine sa mananci mult fast-food sa te ingrasi sau chestii nesanatoase, si totusi nu e bine sa fi asa slabut la 1.75...straight face