| Alexandraaa007 a întrebat:

Am si eu o problema.
Am avut prima menstruatie in ianuarie *13 ani*. Totul a fost ok pana in Mai cand a incetat sa mai vina. Practic sunt aproximativ 8 luni in care nu am avut menstruatie. nu am intretinut relatii sexuale, deci sarcina este exclusa!
Este ceva normal sa intarzie 8 luni?
Doctorul mi-a spus ca e ceva normal. astept pareri!
Multumesc anticipat!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Daca doctorul a zis ca e, noi ce vrei sa mai zicem? Asa e menstruatia la inceput, n-ai ce sa-i faci.

| CuriousStuff a răspuns:

Daca 4 luni ai avut menstruatie normala si apoi s-a intrerupt 8 luni in contextul in care tu nu iei niciun fel de medicament nu e tocmai normal. Trebuie descoperita o cauza pentru care a aparut amenoreea (adica lipsa menstruatie) fie ea si una "banala" precum o greutate corporala mica. Ce medic ti-a zis ca e normal? Cel de familie? Poti, alaturi de unul dintre parinti sa mergeti la un ginecolog si 5-10 minute sa discutati cu el despre ce e normal si ce nu e normal, sa-i spui cat ai avut menstruatie, cand s-a intrerupt si sa-ti spuna el daca e normal.

Multa sanatate.

| Alexandraaa007 explică (pentru CuriousStuff):

Am fost la ginecolog. El mi-a spus asta. Si a spus ca daca nu vine in maxim un an sa ma duc sa mi dea niste pastile sau ceaiuri pentru reglarea menstruatiei.