| Annonnimuss a întrebat:

Am si eu o problema. Eu sunt baiat si am 13 ani si vreo 3 luni jumate si am asmt bronsic de vreo 2 luni dar eu il aveam de mai mult timp dar nu mi lau descoperit. Si cica as fi alergic putin la praf dar nu cred ca e de la asta. Si acum de ieri daca respir adanc ma tine ceva in gat. Cred ca e de la inghetata si apa rece. Sunt putin speriat si mi-e frica sa nu fac iar criza de asmt. Mama mea spus ca si pe ea o tine in gat de la apa rece. Daca respir pe nas dar nu adanc nu prea simt doar la sfarsit ca ma tine. Daca respir pe gura simt ca ma tine in continu. Eu inainte mai harcaiam si nu prea imi dadea drumul dar imi venea sa tusesc in continu. Dar acum nu harcai si nici nu tusesc doar asa de vreo 5 ori pe ora ( sa zicem ) dar eu simt ca ma tine in gat prin zona laringe mai jos. E ceva grav? M-am saturat sa ma duc la doctor sa ma unplu de pastile. Am uitat sa va spun ca acum de cand am astm iau : Seritide 50/100, Ventolin si Singulair 10 mg. Cu astea imi va trece? Daca as bea niste ceiuri mi-ar trece mai repede? Ce ceiuri? Va rug ajutati-ma! Multumesc celor care ma ajuta :*

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| SomeBodyThatDoesNotMatter a răspuns:

Salut! Si eu am avut cand eram mica astm, dar pe fond alergic. Te sfatuiesc sa le spui parintilor ca sa mergeti toamna/primavara neaparat la Salina Praid, judetul Harghita. Va mai interesati pe net sau ma intrebati pe mine. Am facut cura primavara si toamna la salina si vara mare 3 ani la rand. Am oprit cura si cred ca sunt 2-3 ani si nu mai am nimic. Te intareste remarcabil, iar chiar daca exista saline artificiale la tine in oras cel mai bine e direct la sursa. N-ai cum sa te plictisesti acolo. Pt mai multe informatii scrie-mi pe privat. Te ajut cu placere.

3 răspunsuri:
| doctoressa a răspuns:

Buna! E posibil ca simptomatologia ta sa fie cauzata de un control ineficient al bolii (doze insuficiente ale medicamentelor) sau de un factor suprapus astmului (o infectie respiratorie, cum ai mentionat, sau de un alergen). Trebuie sa mergi la medicul tau pentru un consult. Multa sanatate! http://www.i-medic.ro/boli/astmul-bronsic

| Annonnimuss explică:

Dudus nu-mi fac griji cu astm dar de cand astm nu am mai avut avut problema asta ( care ma tine in piept si nici nu se rupe si nici nu ma doare nimic dar totusi am destul aer ). Totusi vineri ma duc la doctor sa-mi iau o reteta de seretide si singulair si o sa-i spun sa ma consulte ca dupa mine ar fi o mica raceala de toamna deoarece am nasul infundat.

| Dudus a răspuns:

Cand eram mica [cam 6-7 ani] am avut si eu si stiu ca luam ca si tine Ventolin. Acum, dupa aproape 10 ani nu mai am probleme cu astmul, ele trec la un momentdat dar pot aparea altele de exemplu alergii. Cel mai bine e sa continui cu pastilele inca putin si sa nu-ti faci griji, dupa ceva timp nici nu vei mai stii de astm...