| AspirinaDeInima a întrebat:

Am si eu o problema.In scoala altfel diriga ne-a zis ca mergem in excursie la Bv si s-ar putea sa mergem si la Paradisul Acvatic.Dar aici e o problema,mi-e rusine sa imi dau tricoul jos deoarece nu am piept,abdomen,intelegeti ce zic,practic nu am si eu acolo putini muschi care sa se vada cat de cat,nu imi trebuie cine stie ce sa fie pachet, sa se cunoasca cat de cat, plis ca am colegi care rad cu orice ocazie.Practic,as vrea un program de dezvoltare musculara rapida,acasa sau la sala mi-e indiferent, dar sa dea roade, am mai incercat eu antrenamente d-astea si degeaba.Plus ca as mai vrea sa dau si jos din burta, nu am chiar multa dar este vizibila.Mentionez ca am 14ani, 170cm.Multumesc anticipat. Fundaaa!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| stefaniastefi a răspuns:

Nu esti singurul care are problema asta. Sunt fata, si eu am avut-o cand aveam 13-14 ani. Nu trebuie sa iti pese de ce zic altii. Oricum pentru cateva ore pe care le petreceti acolo... toti o sa uite. Nu o sa stea nimeni sa se uite la tine. Distreaza-te si nu iti pierde timpul facand sala doar pentru ca unii copii sunt rai.
Uite aici niste exercitii daca vrei. Dar nu iti pierde timpul pentru sala. http://www.eva.ro/......39101.html
Ai nevoie doar de 10 minute pe zi;)

| Bl0ndu12 a răspuns:

Nu exista dezvoltare musculara rapida. Ceea ce vrei tu sa faci se achizitioneaza intr-un an de sala.

| bogdanbudelecan a răspuns:

Nu ai ce sa faci. Te crezi superman? Esti in dezvoltare nu poti avea muschi cat ai bate din palme. Du-te la sala de forta, ia proteine, si tot ce iti cere organismul. Ps : bafta

| Mafiotu007 a răspuns:

Daca e in 2-3 luni poti sa faci asta, sa ai patratele cat de cat dar cu multa munca.Deci trebuie sa ai o alimentatie buna, sa iei destui macronutrienti cat are nevoie corpul tau, sa faci exercitii cu greutati si exercitii cardio. Uita-te la tot ce-am zis si documenteaza-te ca e mult de scris si oricum nu cred ca o sa iau funda deci nu ma mai chinui.Trebuie vointa, succes!

| Florentina9210 a răspuns:

Nu trebuie sa iti pese ce zic altii. Mergi la sala si cu un program stabilit de antrenor, intr-un decurs de un an, doi o sa arati mai bine.

| DanielaFD a răspuns:

Deci în primul rând. Nu se fac așa repede mușchii sau pătrățelele. Și în plus cât timp ești acolo crezi că toată lumea stă și se holbează la tine? Nu e așa. Nu mai gândii negativ. Când eram mai mică și mergeam la plaja aveam o problemă. Nu îmi plăcea să stau în costum de baie pentru că îmi era rușine și avea impresia că toți se uită la mine. Dar toți se distrau de fapt. Și stai calm că nici colegii tăi nu cred că au abdomen sau corp așa perfect. Arată-i că nu-ți pasă de ei. Știu și eu cum sunt unii în ziua de azi. Nu te mai interesa de părerile altora. Nimeni nu o să râdă de tine. Abdomenul frumos și pătrățelele ai timp să le faci când mai crești puțin. Dacă vrei să mai slăbești încearcă să mănânci mai puțin până atunci. Și fă 200 de abdomene pe zi (pentru pătrățele). Ai grijă ce faci și obișnuiește-te cu ideea " lumea-i rea ". Nimeni nu o să râdă de tine, ai încredere în mine. Baftă și distracție plăcută.