| Mariacristinaioana23 a întrebat:

Bună TPU. Am și eu o problemă, mai am puțin și nasc. S-ar putea să nasc prin cezariană, îmi pot da acordul singură dacă am 17 ani? Adică dacă pot semna eu formularul acela.Ori e nevoie de mama mea? Eu cu ea nu prea mai ținem legăturam iar eu stau la socrii mei cu tatăl copilului dar nu sunt cununată.(dau fundă)

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Robert2526 a răspuns:

Ai primit 4 raspunsuri, toate tampite. Prin exceptie, ca mama minora, poti semna orice fel de documente legate de tine si de copil, daca ai implinit deja 16 ani. Cum tu ai deja 17, o sa poti semna ce vrei tu legat de cezariana.

Mai spunea cineva ca esti prea tanara pentru cezariana si ca scad enorm snsele unei viitoare sarcini...o prostie imensa.

Ai grija de tine, sper ca iti este ok unde stai iar tatal copilului are planuri serioase cu tine. Iti doresc nastere usoara si un bebe sanatos si nu baga in seama oamenii rai

5 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Esti minoră.
Nu poti semna tu.
Daca nu esti cununata nu le poti spune socri ci doar parintii celui care te-a lăsat insarcinata.
Parinti inconstienti!

| Violleta2022 a răspuns:

Nu, parintii tai vor semna pentru tine, fiindca ei sunt tutorii tai legali, pana vei deveni tu majora.
Doar daca erai casatorita aveai deja acea libertate sa decizi singura ce vrei sa faci si sa semnezi.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Procedurile medicale ale minorilor sunt semnate de parinti

| gratargratar a răspuns:

Esti prea tanara ca sa nasti prin cezariana. Cred ca niciun doctor nu ar fi de acord sa faca o asemenea operatie...

Cezariana scade enrom sansele unei viitoare sarcini. Nu mai vorbesc de faptul ca o sa te refaci mult mai greu dupa cezariana, decat dupa nastere naturala.