| maniacutz2003 a întrebat:

am spart un termometru (era micut avea cam 7 cm ) si a curs mercur(eram pe o banca sub un pom).Nu a curs eu l-am golit pe banca, m-am aplecat deasupra lui si l-am spart cu degetul. Si are ceva ca acum am afloat si eu ca sunt boli de piele etc dar eu n-am nimic raspundeti dau funda!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| AlexRv a răspuns:

Bună maniacutz2003!

Nu ai nimic, stai liniștit. Bolile care le poate provoca mercurul, se produc atunci când contactul cu acesta e într-o perioadă de timp lungă, nu 3 minute ca și la tine.

In plus, grav este atunci când li înghiți, deoarece provoacă diaree, vomitări etc.

Sfatul meu, stai liniștit. Spală-te bine pe mâini!

O zi bună!

2 răspunsuri:
| laurentiu181099 a răspuns:

Daca nu ai atins mercurul din termometru nu ai nimic. Sper sa te fi spalat pe maini indiferent daca ai atins sau nu mecurul

| maniacutz2003 explică:

Scuzati greselile de ortografie dar ma grabeam...