| anyone2013 a întrebat:

Am un cunoscut care are epilepsie,ce nu are voie sa faca? Adica sa fuga, sa stea mult pe net sau ce?
Cel mai bun si rapid raspuns primeste funda!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Sa stea mult la calculator sau TV, sa mearga in cluburi sau discoteci, sa doarma mai putin de 8 ore din 24, sa fumeze, sa bea cafea, cola, alcool.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

"există factori care pot precipita o criză, iar aceştia trebuie evitaţi: creşterea temperaturii la copiii mici, lipsa de somn, întreruperea bruscă a medicamentelor antiepileptice, hiperventilaţia (respiraţia prea adâncă sau prea frecventă) - în cazul unor crize epileptice, stimularea luminoasă intermitentă produsă de televizor, calculator, stroboscopul de la discotecă, lumina soarelui printre copaci în timpul deplasării cu automobilul, consumul de alcool la adolescenţi.
copilul trebuie să doarmă cel puţin 8 ore pe noapte, să evite vizionarea excesivă la televizor sau să folosească calculatorul, să evite sportul de performanţă. Nu sunt interzise ciocolata, activităţile fizice uşoare." - SURSA :
http://www.saptamanamedicala.ro/......epsie.html

"suferinzilor cu această afecţiune Ie sunt interzise profesii ca me­canici, şoferi, fochişti, electricieni, zidari, îngrijitori de copii.
In general sunt interzise profesiunile în care apariţia unei crize poate să pună în primejdie viaţa bolnavului sau a celor din jur: conducători auto, aviatori, fochişti, electricieni, profesii cu loc de muncă la înălţime etc. Vor fi evitate prac­ticarea unor sporturi (alergări, înot, alpinism, box etc.) precum şi vizionarea îndelungată la televizor sau cinema.

Vor fi înlăturate condi­mentele, cafeaua şi alte excitante ce pot favoriza apariţia crizelor. Băuturile alcoolice vor fi in­terzise categoric deoarece în afara faptului că pot să inducă criza epileptică, consumul de alcool duce la apariţia stărilor de rău epileptic, uneori mortale." - SURSA :
http://art-zone.ro/......ulara.html

Toate cele bune.

| SimonaCristina a răspuns:

Nu are voie sa bea cafea, cola, ness, sa manance ciocolata, sa fumeze, sa stea mult la soare, sa nu lucreze la inaltime ( constructii etc. ). Trebuie sa urmeze medicatia, sa evite loviturile la cap si sa nu stea la calculator sau televizor prea aproape si prea mult. Radiatiile afecteaza sistemul nervos si provoaca convulsii.
Sper ca te-am ajutathappy
Pa. happy

| kzd a răspuns:

Sa nu stea la calculator prea mult si sa nu fie supusi la lumina care ii deranjeaza.

| ionupo a răspuns:

Ai mai jos un site cu informatii despre Epilepsie.

http://www.topmedica.ro/blog/category/epilepsie/.

Poti pune intrebari chiar pe site iar medicul iti va raspunde in scurt timp. Succes :)

| Robert_Moraru_1985 a răspuns:

Sunt mai multe feluri de epilepsie...citeste aici: http://www.sfatulmedicului.ro/dictionar-medical/epilepsie_919 Sper ca am fost de folos.;)

| Eardnabella a răspuns:

Tutunul,alcoolul,cofeina,lumina intermitenta,privarea de somn,intreruperea tratamentului fara indrumare medicala. Sportul poate fi practicat,insa inotul sau sporturile extreme sunt neadecvate pentru epileptici existand riscul declansarii crizelor convulsive in timpul practicarii acestora si implicit accidentarile. Poate sa-si petreaca timpul in fata ecranului, dar fara a exagera, acesta genereaza niste lumini care pot declansa crizele epileptice, bineinteles depinde si de situarea focarului si tipul crizelor pe care acesta le are.A fi epileptic nu inseamna a avea o dizabilitate, ci doar un plus de atentie asupra propriei stari de sanatate.