| Latinmoon a întrebat:

Am un par foarte gras si indisciplinat, nu stiu ce sampon sa ma mai spal dupa 2 zile ziceti ca mi-am turnat o tigaie cu unei in cap.
Voi cu ce sampon va spalati? Ce tratament eficent as putea face pentru a scapa de asta?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| untu a răspuns:

Incearca samponul,, WASH & GO'' sau,, HEALTH and SCHOULDERS'', dar mai intai sa speli parul de pe cap cu apa calda si sapun, dar sa speli foarte bine si dupa aceea sa incerci cu unul dintre sampoane recomandate de mine! O sa iasa parul extrem de pufos si matasos!

6 răspunsuri:
| Ramina a răspuns:

Ingrasarea parului nu tine neaparat de sampon, daca parul tau se ingrasa foarte repede e din cauza excesului de sebum de la nivelul scalpului.
Incearca un tratament cu otet ( nu ramane mirosul dupa ce te speli ).
Acest remediu este foarte eficient, deoarece otetul este un degresant natural datorita proprietatilor sale astringente. Otetul indeparteaza cu succes sebumul si mizeria acumulate la nivelul foliculilor de par, lasandu-l sanatos si stralucitor. Otetul se foloseste la clatirea parului, fie inainte de a te spala cu sampon, fie dupa.

Pentru a prepara o masca cu otet trebuie sa ai la indemana o ceasca cu otet si doua cesti de apa calduta. Aplica mixtura pe par, lasa-o sa actioneze cateva minute apoi clateste bine cu apa. Poti face acest tratament o data pe saptamana. In loc de otet, poti folosi si lamaie.

| anonimg a răspuns:

Eu folosesc head&shoulders pentru par normal, si ma spal la 3 zile pe cap. Ai prea multa grasime animala/vegetala in alimentatie.

| untu a răspuns (pentru anonimg):

Nu numai asta, ci si sebum, murdarie si praf

| Mihaelablabla a răspuns:

Medicul dermatolog te poate ajuta mai mult ca noi, având în vedere că îți va testa scalpul și așa mai departe. Îți va da exact ce ai nevoie.

| elenamaria11021 a răspuns:

Din cate am auzit, șamponul de cal este bun pentru părul gras. Și eu am problema asta, dar nu am încercat încă. Se găsește la farmacie și nu cred că este foarte scump.
Am citit și că șampoanele pe bază de citrice sunt foarte bune. Încearcă unele speciale pentru păr gras. De asemenea, îți poți clăti părul cu zeamă de lămaie.

| Moon1997 a răspuns:

Depinde si de mancarurile care mananvi incearca sa nu mai mananvi asa gras ..sau mananca si cate o salata