| Alyn_Corduneanu_1994 a întrebat:

Buna TPU
Am un prieten care a cazut pe scari in cap si si-a crăpat capul, s-a fisurat creierul mic (dupa ce l-au gasit jos nu se misca era ca mort si in ambulanta l-a prins pe unu de mână)

PS: era beat 2, la 1000 alcool in sange si pe ambulanta a intrat in coma, e de 3 zile in coma de gradul 4. sad Ce ziceti, mai are sanse sa traiasca?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| untu a răspuns:

Bolnavul are nevoie de mai multe ingrijiri medicale, dar sint posibile sanse sa traiasca, dar cu voia Domnului si cu rugaciunile voastre sa supravietuiasca si sa iasa din coma! Sa stea cineva din familie tot timpul!

| nukeyly a răspuns:

Poate cam dur dar asta e:
Asa e cu unii desi is la limita maxima si organismul da semne de stop, ei totusi inca mai beau(=> ciroza finala), mai fumeaza(le pusca un plaman sau 2 > game over) sau inca o doza in vene(FINAL DESTINATION 1), sau o bate pe mãsa sa capete 1000 euro sa-si ia costum de moto la noua lui moto de viteza si mai tarziu se izbeste de un stalp la peste 200km/h(caz real), si dupa te miri ca isi revin altii NU_totusi din cei ce-si revin, sunt 2 categorii cei ce se incadreaza la kamikaze si "clear mind" altii isi schimba radical modul de viata, prietenul tau e la grupa kamikaze, daca in 30 zile nu-si revine asta e, nu-i castigator la loteria vietii, totul depinde de legea atractiei_noi restul trebuie doar sa invatam de la ce fac altii_sa vezi un copil de 5 ani ca orbeste brusc si la 1-3 ani dupa moare, sau altu de 10 ani ca se duce... are boala moderna: cancer_viata nu-i corecta_la fel ca ingredientele din fornetti, scapa cine stie.

| User9006 a răspuns:

Creierul mic este un organ de echilibru ca si urechea(am auzit ca se poate trai si fara el), totusi s-ar putea sa ramana cu handicap!