| Razbunatorul a întrebat:

Bună TPU as avea nevoie de ajutor....am 1.78 și 70 de kg și vreau sa slăbesc spuneți. Mi ce ar trebui sa fac... si cat ar trebui sa slăbesc ca sa mi se vadă abdomenun. L definit.
Mulțumesc anticipat!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| DovleacTurbat a răspuns:

Un abdomen in adevaratul sens al cuvantului este acela la o greutate de +10-15-20 kg fața de inaltime ta. Daca privim strict din punct de vedere al fitness-ului/culturismului esti deja slabut.

| Satango a răspuns:

Felicitări pentru intenția de a adopta acest stil de viață.
Să începem cu dieta. Dietele sunt foarte diversificate. Multe exemplare le vei găsi tocmai în mediul online. Majoritatea țin să fie generalizate, pentru a da rezultate pentru toate organismele. Însă, nu înseamnă că e tocmai cel pe care ar trebui să-l urmezi tu. O dietă personalizată, concepută exact pentru tipul organismului și metabolismului tău, îl vei primi doar dacă vei consulta un nutriționist. Asta pentru a obține cel mai bun rezultat în urma dietei pe o cale sănătoasă.
În ceea ce privește sportul, care e nelipsit odată ce dorești să ai o viață sănătoasă, poți să te informezi atât pe google, cât și pe Youtube. Aici nu prea poți să ai multe dubii, făcând fitness ai siguranța că da, ai o viață activă. Dacă ai o greutate destul de mare și nu e vorba doar de puțină burtică, e indicat să scapi de surplusul de grăsime, apoi să muncești pentru masa musculară. De asemenea, poți să-ți faci un abonament la sală, unde vei fi ghidată de un antrenor. E ideal să te hidratezi. Hidratarea se face atât din exterior, prin diferite unguente, cât și din interior, consumând multe lichide.
Baftă!