| alexandra19961996 a întrebat:

as avea si eu o intrebare la care chiar am nevoie de ajutor:-s as vrea sa ma duc la doctorul ginecolog din cauza ca mi-a intarziat menstruatia timp de 4-5 luni dar dupa nu am mai avut probleme. in orice caz, imi puteti spune va rog prin ce metode ma va consulta doctoru? ce etape o sa trebuiasca sa faca? va multumesc mult:*

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| doctoressa a răspuns:

Ce intrebari vor fi puse de ginecolog?
Discutia cu medicul va consta intr-o serie de intrebari pe care acesta le va pune si care vizeaza in general aspecte legate de datele fizice ale fetitei si istoricul ei medical si sexual.
Un set de intrebari tipic poate lua aceasta forma:
1. Cand ai avut prima menstruatie?
2. Cand a fost ultima menstruatie, cea mai recenta?
3. Esti activa din punct de vedere sexual? Daca da, folosesti mijloace de contraceptie?
4. Cum este perioada ta de menstruatie lunara?
5. Ai dureri, sangerari abundente sau scurgeri vaginale de orice natura?
6. Ai avut vreo sarcina pierduta sau intrerupta pana acum?
Aceste seturi de intrebari sunt foarte utile si-i ofera medicului informatiile necesare pentru a stabili gradul de sanatate sexuala al tinerei paciente si pentru a-l ajuta sa stabileasca tratamentele optime pentru afectiunile cu care aceasta se confrunta sau s-ar putea confrunta pe viitor.
In ce consta examinarea propriu-zisa? Vezi aici: http://www.i-medic.ro/......-ginecolog

1 răspuns:
| alexandra19961996 explică:

Vreau sa stiu doar etapele prin care ma consulta ca de dus ma duc:-s