| heiijude a întrebat:

as avea si eu o intrebare. saptamana ce vine, miercuri noaptea, trebuie sa plec intr-o excursie in afara tarii, insa din pacate saptamana trecuta am facut varicela. Prima eruptie a avut loc miercuri 27.03 iar ultima vineri 29.03. de ieri au inceput sa apare primele cruste si mi s-a spus la medic caci daca pana miercuri vor aparea toate atunci probabil voi putea pleca. Sunt foarte ingrijorata mai ales din cauza faptului ca nu voi mai primi banii dati pentru excursie inapoi, si as vrea sa stiu daca am sanse ca pana miercuri sa mi se uste toate bubitele..si daca exista vreun remediu ca sa accelerez acest lucru. Va multumesc anticipat!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| Azµre a răspuns:

Vei putea pleca, mai sunt câteva zile până atunci.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună!
Stai acasă până la vindecare completă.
Te pup!

| heiijude explică (pentru anonim_4396):

Si oare daca voi pleca riscul e mare? Mi-a spus cineva ca odata ce se formeaza crustele si daca am tinut tratamentul cum se cuvine atunci nu mai e nici o problema. Mie mi s-au uscat aproape toate bubitele. Mi-as dori foarte mult sa merg.

| Fatzica97 a răspuns:

Pentru acelerare iti recomand comprese cu alcool.(tuica)

| heiijude explică (pentru Fatzica97):

Îți multumesc! Am folosit si pudra mentolata si tintura mentolata. Crezi ca se pot usca pana miercuri?

| Fatzica97 a răspuns (pentru heiijude):

Da