| MariaaFairytale a întrebat:

As vrea sa întreb pentru ca eu sunt în alta tara acum. Când voi veni în România voi avea nevoie de rețeta de la doctor ca să îmi cumpăr anticonceptionalele de la farmacie? Mulțumesc frumos.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Ai nevoie, fiind pe baza hormonala care, folosite incorect, pot duce la grave probleme.
Eu iti recomand mai degraba sa-ti pui STERILET, cu valabilitate de 5-10 ani. Astfel vei scapa de multe probleme si batai de cap. Iar eficacitatea este la fel- sau si mai buna decat al anticonceptionalelor

| anonim_4396 a răspuns (pentru Bula):

Din auzite de la diferite tipe, este jalnic acel dispozitiv, + poate provoca anumite leziuni tot din spusele lor.

| MihaelaDart a răspuns (pentru Bula):

Steriletul nu se pune daca nu ai avut nici o sarcina pana in prezent. Abia dupa prima sarcina sau a doua o monteaza medicul. Stiu asta ca si eu am vrut sa-mi pun acum cativa ani si consultasem doi medici diferiti sa aud parerile lor si acelasi raspuns mi-a fost dat.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Da, trebuie sa ai reteta de la medic clar, te duci la medicul tau de familie cu buletinul si cardul de sanatate, ce varsta ai? In ce țara esti?

| MariaaFairytale explică (pentru CristiDinBucuresti):

19 ani, Grecia. Pai și adică dacă ma duc la farmacie și cer alea care le iau (sunt și în România) nu îmi va da fără rețeta?

| GabiDumitrescu a răspuns:

Reteta de la doctor, nu. Buba e ca daca mai intirzii mult, s-ar putea sa iti trebuiasca dezlegare de la popa...