| anonim_4396 a întrebat:

Bună TPU aș vrea să știu treaba cu celulele stem e chiar o inovație pentru sistemul medical sau e doar o păcăleală pentru a face bani anumite persoane, sau e ceva nesigur în stadiu de testare?
Aș dori să știu totuși dacă sînt cumva aprobate de ministerul sănătății și dacă se folosesc și în spitale sau numai în clinici private pentru diverse probleme de sănătate? Pentru că asta mă cam pune pe gânduri!
Chiar pot reface un țesut distrus pentru ca la prima vedere suna prea frumos pentru a fi adevărat, dar nici unde văzut și citit nu am auzit niște dovezi clare, ceva concret și pe nimeni care să zică: Da am fost am văzut cum sta treaba, am luat și mam vindecat mai devreme sau mai târziu!
Numai promisiuni nimic concret!
și legat de treaba asta cu celule regenerative eu știam că singurul organ sau țesut regenerativ este ficatul care și îla la rândul lui se regenerează mai repede sau mai greu în funcție de...
O zi bună!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| WhiteLife a răspuns:

Sigur că există celulele stem și că pot reface țesuturi. La Medicina se învață despre ele. Poți să citești pe Wikipedia. In principiu, ele se pot "transforma" in orice fel de celule și un țesut cu celule sănătoase devine un țesut sănătos. Insa e foarte complicat și costisitor ca metoda de tratament.

| Sonia822 a răspuns:

Pacaleala. Conteaza conditiile de depozitare, la noi nu exista tehnologia din strainatate. Apoi, ele sunt utile doar daca se ibonaveste pruncul in 14-15 ani. Apoi se degradeaza. Dar la noi probabil se degradeaza intr-un timp mult mai scurt. Nu are nimeni interes aici sa te tina sanatos. O populatie sanatoasa nu e o populatie profitabila.

| gaby5995 a răspuns:

Ce am auzit eu este ca implantul cu celule stem ajuta la cresterea dintilor, chiar si la adulti. Daca acest lucru este adevarat iti dai seama ce ar insemna asta pentru medicii stomatologi? Cel mai probabil schimbarea meseriei. Eu cred ca este adevarat, a fost deja testat acest lucru. Daca s-ar aproba asta in spitale toti vor fi sanatosi, nu vor mai avea nevoie de medicamente. Ministerul Sanatatii nu doreste acest lucru. Stii ce zicwinking