| Lf98 a întrebat:

As vrea si eu sa stiu parerea voastra... Am 12 ani si 8 luni (implinesc 13 in decembrie), 1, 58 in inaltime si 60 de kg. Acum un an am fost la endocrinolog si am tinut un regim, datorita caruia am slabit 5 kg, dar de-a lungul anului m-am ingrasat din nou... Voi credeti ca sunt prea grasa? Mi-am calculat IMC-ul si arata ca am doar putim peste normal! Spuneti-mi parerea voastra, va rog!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| KatherinePierce1864 a răspuns:

Buna. In primul rand multi ar spune ca esti grasa. Dar depinde. Depinde cum arati. De exemplu poti fi numai piele si os si sa ai 65 de kg. Depinde si de oasa. Poate tu ai oasele grele ca si mine. Uite de ex eu am 13 ani si 1.73 inaltime, si 64 de kg. Dar mama zice ca sunt numai bine. Deci poti sa iei in greutate dar sa nu se puna pe solduri. Cum am mai zis s-ar putea sa ai oasele grele. Sper ca ti-am fost de ajutor. Dai funda?

10 răspunsuri:
| RealLife a răspuns:

Eu am 1, 71 si 54 kg si tot par grasuta...am avut 65 de kg si am slabit in 3 luni 10 kg.eu zic sa te pui pe un regim si macar 1 ora de sport in fiecare zi.

| Anduuu a răspuns:

Imi dai si ie regimul?big grin plzzzz

| Inna11 a răspuns:

Pai. eu cred ca ai depasit un pic :-s. la varsta ta trebuie sa ai cam 50 kg... incearca sa tii cura de slabire si sa slabesti happy Asta a fost parerea mea. sper cati-am fost de ajutor happy

| Joe003able a răspuns:

Hey aceeasi varsat am si eu! Fac 13 in decembrie pe 3! dar numai ca eu am 38kg! Cred ca slabesti daca mananci cand tie foame! Daca nu tie foame nu manca pentru te ingrasi! Incerca! Bafta!

| Cătălinaa12 a răspuns:

Pentru 158 cm nu e asa mult!

| Satanna a răspuns:

Pai la inaltimea ta da
ar trebui sa ai cel putin 50 de kg nu 60!
Ai mai mult decat trebuie!
iti dau un sfat!
Alearga seara si dimineata mai ales acum cand esti in vacanta fa vreo 10ture de-a lungul blocului sau a casei! Asa vei scapa de kilogramele in plus
sper ca ti-am fost de ajutor!
Funda?

| vasile911 a răspuns:

Si eu am probleme cu greutatea si in prezent urmez un regim de slabit cu Ultra-Slim.Am gasit accidental sit-ul http://men.ultra-slim.ro/grasime-pe-abdomen.

| FataCuOchiCapruiX a răspuns:

Cam grasutza la varsta ta...slabeste nu noi te-am ingrasat doctoru a incercat sa te ajute dar daca nu ai ambitie o sa devi obeza

| Kerosai a răspuns:

La 1,58 ar trebui sa ai 48kg. Tot timpul asa se calculeaza greutatea ideala : Daca ai 1.58 Calculezi : 58-10 = 48. Daca ai 1.73 Calculezi : 73-10 = 63. Si da, esti cam grasuta. Dar se poate in timp remedia, mai ales daca cresti repede.

| yumi_1689 a răspuns:

Ai cu 2 kg mai mult ...nu vad care ar fi problema...