| ILoveMusic25 a întrebat:

Atunci cand invat am asa o stare de lesin, ma doare capul si mi se invarte...dar eu vreau sa invat dar din cauza acestei probleme imi este mai greu... stiti cum pot depasi acesta? Va rog ajutati-ma!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| fdhgcvnb a răspuns:

Salut! Posibile cauze:ai probleme cu ochii, deci ar trebui să consulți un medic oftalmolog- http://www.ziaruldeiasi.ro/......or~ni6c4l;
ai probleme cu urechea internă, deci ar trebui să consulți un ORL-ist-http://www.clinicaurechii.ro/archives/501.
Dacă nu e niciuna dintre variantele de mai sus,cel mai probabil înveți la matematică. :)
Acum,gluma la o parte, mergi la medicul de familie dacă te deranjează teribil. Poate nu dormi cum trebuie, nu iei pauze suficiente în timp ce înveți, stai foarte mult la calculator și/sau pe telefon, nu bei suficientă apă sau bei prea multă (http://www.romedic.ro/intoxicatia-cu-apa ), ai lipsă de anumite vitamine, etc.
Dar cel mai probabil e matematica. :)
Baftă!

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Dormi mai mult, redu la maxim utilizarea calculatorului, a telefonului si a televizorului (toate insumate maxim 30 de minute pe zi, maxim 5 zile pe saptamana) si fa macar jumatate de ora de miscare in aer liber pe zi. Aeriseste bine camera in care inveti, mananca sanatos si intotdeauna considera invatatul prima prioritate. Nu dormi in aceeasi incapere cu telefonul, televizorul sau calculatorul (chiar daca sunt inchise), nu le folosi niciodata dupa ora 20.00, culca-te mereu la aceeasi ora (22.30) si trezeste-te intotdeauna cam la aceeasi ora (nu dormi in weekend mai mult de o ora in plus dimineata). Nu deschide niciodata televizorul sau calculatorul inainte sa termini complet temele (daca nu ai terminat de invatat pana la ora 20.00, inseamna ca in ziua respectiva nu vei folosi calculatorul, laptopul, tableta, televizorul). Invata in fiecare zi, chiar si in vacanta minim 3 ore, pentru a nu-ti pierde exercitiul. Intr-un an nu ar trebui sa ai mai mult ed 10 zile insumate in care nu ai invatat.