| AndreasfromMetallicA a întrebat:

Avand grupa de sange 0, De ce trebuie sa evit lactatele? Stie cineva daca,avand aceasta grupa, prin suplimentarea cu concentrate proteice din zer(pentru un sportiv)sa nu isi faca efectul cum se intampla la alte grupe de sange? Multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| alserban25 a răspuns:

Persoanele cu grupa sanguina 0-1 se dezvolta armonios prin practicarea exercitiilor fizice, prin consumarea proteinelor de origine animala (putand digera cu usurinta carnea datorita aciditatii ridicate a sucurilor gastrice) si prin evitarea produselor lactate si a carbohidratilor. Din cauza aciditatii gastrice aceste persoane ar trebuie sa consume mai mult fructe cu aciditate alcalina (prune, struguri, coacaze, agrise, curmale) si sa evite pe cat posibil consumul produselor lactate si a cerealelor.

Sfat!
Se recomanda consumul legumelor bogate in vitamina K, deoarece intaresc factorul de coagulare, care este destul de slab in randul persoanelor cu grupa sanguina 0-1.

Programul de slabit se bazeaza pe limitarea consumului de cereale, paine si legume (mai ales fasolea).

Factori care conduc la cresterea in greutate:
- Glutenul din germenii de grau. Acesta interfereaza cu activitatea insulinei si conduce la scaderea ratei metabolice;
- In mod natural aceste persoane tind sa aiba nivel scazut de hormoni tiroidieni; astfel functia tiroidiana este instabila si provoaca dezechilibre metabolice. In consecinta, se recomanda evitarea produselor alimentare care inhiba functia tiroidiana (varza, conopida, mustarul verde, varza de bruxell) dar consumarea alimentelor care accelereaza productia hormonala (fructe de mare, sare iodata etc);

Produse alimentare interzise: alune de brazilia, portocale si avocado, alcool si mai ales cafeina, care creste adrenalina si noradrenalina, care deja sunt ridicate in in randul persoanelor cu grupa sanguina 0-1.

Exercitii fizice:
- aceste persoane sunt rezistente la exercitiile fizice solicitante;
- se recomanda practicarea urmatoarelor tipuri de exercitii: aerobic, jogging, gimnastica sportiva, sporturi de contact.

Afectiuni posibile: astm, rinita alergica si alte tipuri de alergii, artrita, intoleranta alimentara.

3 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Este o tampenie ce ai aflat/auzit! Nu are nicio legatura grupa de sange cu metabolizarea proteinelor, glucidelor sau a lipidelor din alimente sau din concentrate.Doar lipsa din organism a vreunei enzime are consecinte asupra scindarii acestora in elementele mai simple care pot fi absorbite la nivel intestinal sau la nivel celular.

| OoBunnyoO a răspuns:

Intr-adevar este o prostie.
Singurul motiv pentru care ar trebui sa eviti laptele ar fi daca ai intoleranta la lactate.
Felul in care sunt absorbite proteinele, vitaminele etc nu are legatura cu grupa de sange cat are legatura cu reactiile hormonale si enzimele din corpul tau.

| MgdDroopy a răspuns:

Http://herghelia.org/? page_id=1410
Daca te referi la această metodă, a cărții respective, daca citești cartea, autorul specifică la inceput că nu s-au făcut teste.
Trebuie să îți asculți corpul și să îi oferi ceea ce are el nevoie.