| Rozella a întrebat:

Azi cand m-am trezit dupa o jumatate de ora ainceput sa imi curga sange din nas, nu a curs prea mult, dar dupa vreo trei ore a inceput iar sa imi curg...cum sa il opresc? necesita deplasarea la medic?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Alynutzaaa a răspuns:

Daca pana acum nu ai patit asta des nu necesita deplasarea neaparat la medic! Poate din greseala te`ai lovit in somn, insa va necesita putin timp de vindecare pana cand vena sa 'se sudeze' din nou, pana atunci in cazul in care mai iti curge sange incearca sa stai culcata pe spate si sa ridic sus mana opusa cu nara din care curge sangele!

Chiar daca sangele s`a oprit sa nu faci miscari bruste cu capul si sa nu stai prea mult cu capul aplecat in jos, stai mai mult intinsa! Am patit si eu la fel si o zi am fost mai atenta la miscarile mele si apoi n`am mai avut nimic!

4 răspunsuri:
| cosmina05 a răspuns:

Ar trebui sa mergi la doctor.eu stiu ca sangerarea se opreste cu otet. tamponezi cu otet si pui in nara.

| 13Denisa a răspuns:

Cand vezi ca iti mai curge sange, intinde-te in pat si tina apasata nara care sangereaza. Doar atat trebuie sa faci. Daca mai continua sa sangereze, du-te de urgenta la medic, unde iti va face oanaliza de sanga, probabil ai ceva in sange, o mica infectie, dar nu te speria. Sper sa iti revii. Funda te rog.

| Angel0 a răspuns:

Medic.

| suntpeval a răspuns:

Mentine presiune pe nas (prinde bine de el) pana se opreste. Daca se dovedeste ca hemoragia continua si-n noaptea asta, te rog sa te prezinti medicului de familie.
Sanatate!