| Bubble13 a întrebat:

azi de dimi pe la 7 m-am trezit ca ma doare stomacul. am diaree, ameteli, ma doare in gat si am ft putin stare de voma. ce pot face sa ma simt mai bine? mentionez ca la ora 12 trebuie sa plec la scoala si nu se pune problema sa lipsesc. funda

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
gyzzard
| gyzzard a răspuns:

Bea multa apa (ameteala poate fi de la dezhidratare cauzata de diaree)
Pentru diaree ia un imodium si un pliculet de smecta.
Pentru gat voseptol.
pentru voma metrocopramid.
Daca nu se iti trece pana la 11, incearca sa faci o vizita la medicul de familie sau pe la cabinetul scolar.

2 răspunsuri:
| ImiPlaceSaEnervezLumea a răspuns:

Buna ...eu zic sa mergi repede la medicul de familie caci numai el iti poate da un diagnostic, ma intelegi? aaa si in nici un caz sa nu bei apa caci la diaree nu face bine deloc, mai bine un ceai de menta! sanatate!

| LoveAndNothingMore a răspuns:

Pai nu sunt un specialist sau ceva in gen dar sfatul meu ar fi sa nu te duci azi la scoala si sa te duci la medic si incearca sa iei si tu o pastila si sa iti faci un ceai poate te mai linistesti
.