| Mirela225200 a întrebat:

Bună tpu..Cam de acum o 2 sau 3 sapt am fost la control la scoala și mi s-a zis ca am un început de ceva la coloana dar nu mi-au dat bilet de trimitere. Acm 2 sapt am fost răcită iar când tuseam, începea sa ma doară rau partea de sus a spatelui. Azi m-am epilat și am stat cam cocoșata iar acum ma doare foarte tare în zona mai jos a coloanei. Efectiv plang de durere și nu știu ce sa facc. Mama zice ca e din cauza creșterii bruște deoarece prin ianuarie pana în martie cred am crezut vreo 5 cm iar vara asta am mai crescut 3cm. VA ROG AJUTATI-MA NU STIU CE SA MAI FAC. Și pe mama acum 1-2 a început sa o doară spatele în partea centrala. Credeți că e ceva din familie sau?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Te sfatuiesc sa mergi la medicul de familie care iti va da trimitere la un xRAY ca sa se vada efectiv coloana dar si plamanii, fiindca durerile de spate pot fii atat de la coloana cat si de la o boala netratata de plamani.

PS Epilatul NU da dureri de spate, doar usturimi de piele.

| Mirela225200 explică (pentru Violleta2022):

Ma refeream ca din cauza poziției pentru epilat ma luaseră durerea de spate

| Violleta2022 a răspuns (pentru Mirela225200):

Nu exista asa ceva, ca atunci toate femeile care merg la epilat vin cocosate de durere.

| Mirela225200 explică (pentru Violleta2022):

Ma fac acasa …singura

| mi25 a răspuns:

Doamne, mai debiteaza multe prostii aceasta Violleta2022? Ce ai spus tu si ce a inteles ea referitoare la epilat.
Nu, durerea nu este din cauza cresterii. E posibil sa ai ceva la coloana, iar miscarea facuta pentru epilare sa le fi dat o configuratie unor vetebre "defecte" car produc durere, mai ales cand te misti brusc, de parca te inteapa cu cutitul.
Da, mergi la medicul de familie. Ar fi bine sa te trimita la un specialist si sa faci o radiografie.
Nu, nu este din familie.

| Mirela225200 explică:

Crescut" ma scuzati pentru Greșelile gramaticale! Pe mama a început sa o doara acum o luna sau 2