| Conii25 a întrebat:

Cat de greu este sa porti corset Cheneau? Am aproape 18 ani.Saptamana aceasta trebuie sa ma duc sa mi se ia masuri pentru corset. Stiu ca este spre binele meu si chiar eu am vrut corset pentru ca ma saturasem sa rada de mine la scoala pentru ca sunt cocosata. Am cifoza care este vizibila si scolioza (am si umarul drept putin aplecat). Am auzit ca este foarte dificil sa il porti, ca nu poti respira, ca se vede peste orice fel de haine. Stiu ca trebuie purtat mereu, dar si cand te simti rau trebuie? M-ar afecta daca nu l-as purta macar o zi pe luna? Mi-e greu sa renunt la hainele mele, dar sper macar sa merite.Cunosc fete care au si il poarta foarte rar. Poate sa-mi explice si mie cineva care a purtat?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| EtherealB a răspuns:

Bună, eu am purtat corset Cheneau, însă doar pentru o scolioza lombara medie.
Aveam 21 ani când am început sa-l port, intr-adevăr, nu este cel mai comod corset, nici cel mai estetic, dar sub bluze largute ori cămăși mai largi (vad ca e și o moda) s-ar putea sa nu fie atât de vizibil.
Personal nu l-am purtat foarte mult din diverse motive (jena, disconfort), poate doar pentru ca eram conștientă ca nu o sa se rezolve problema (ciclurile osoase erau deja închise).
Speranța exista sa se îndrepte sau cel puțin sa nu ți se agraveze boala, însă lucrurile astea se pot întâmplă doar cu niște exerciții în paralel, de dezvoltare a musculaturii.
Pe de-o parte, corsetul imobilizează spatele, încearcă sa-l aducă în poziția lui fiziologica, însă musculatura nu lucrează și atunci intervin exercițiile cu un kinetoterapeut competent.
Lucrurile pot evolua mult mai favorabil la tine, totuși ai 18 ani, chiar dacă ciclurile osoase sunt sau nu închise (se poate vedea radiologic) poate e posibil o ameliorare sau măcar sa nu avanseze boala, însă ai nevoie și de exerciții (eu către exerciții ma îndrept momentan)
Multa sănătate și încredere!

3 răspunsuri:
| AKH404 a răspuns:

Poarta-l și lasă fudulia. Mai bine il porți și de ras vor rade doar aia fara cap.
Rezolva ți problema cu cocoașa acum cat se mai poate. Nu te lasa afectata că rade sau de uita nu știu cum știu eu ce prost/proasta.

| Conii25 explică (pentru AKH404):

Multumesc pentru raspuns!