| AYKSSSSSSS a întrebat:

Bună TPU?
Ce înseamnă oncologie și ce este un medic oncolog?
Săptămâna aceasta mi-am făcut analizele de sânge și am înțeles că nu au ieșit prea bune sau cel puțin așa mi-a zis mama, care apropo cred că ascunde ceva. Am înțeles că am leucocitele foarte mari (sper că așa se numesc) și am un rezultat pozitiv la o mutație genetică sau așa ceva. Nu prea am înțeles. Mama a vorbit cu medicul de familie și am înțeles că trebuie să merg cât mai curând la un medic specialist. Ideea este că am auzit-o pe maicămea vorbind cu medicul de familie la telefon și nu am înțeles foarte bine, dar părea destul de îngrijorată și vorbeau ceva că să îmi facă programare la un medic oncolog și să mă duc cât mai curând.
Nu știu ce e un medic oncolog, pentru că nu prea am eu treabă, deci spuneți-mi vă rog la ce să mă aștept. Oare e grav?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Anonimul151 a răspuns:

Nu trebuie sa te ingrijorezi, totul va fi bine, ramai calm/ă, si totul se va rezolva cu bine.Te vei duce la doctorul oncolog, si vei vedea ce va zice si el.Este posibil sa iti de a un anumit tratament pentru ce ai descris tu, si dupa sa iti refaci analizele.Nu ai de ce sa te ingrijorezi, daca iti va da vreun tratament, iti va da ceva ce iti vor scade leucocitele, sa fie cat ar trebui sa fie normal.Nu e ceva grav.Mai multe vei afla cand vei merge la medicul oncolog.

Nu baga in seama parerile de aici care nu te ajuta, care sunt negative.Pentru ca acele persoane care iti spun ceva negativ, nu te ajuta.Te ajuta doar cei care iti spun, raspunsul la intrebarea ta si care iti spun ceva pozitiv.

Deci stai calm/a, nu ai de ce sa te ingrijorezi.Totul va fi bine

Ramai pozitiv/a

Sper ca te am ajutat

11 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Pacat de tine ar fi sa trebuiasca sa dai pe acolo, dar poate nu e ceva grav!

| Simpatic a răspuns:

Numai speriati baiatul ca sigur nu are nimic, probabil maica'sa a vorbit dar medicul de familie a zis ceva prost si nelalocul sau, ca si medicii astia de familie sunt de tot rasul multi dintre ei, nu stiu cum justifica salariile alea nesimtit de mari.

| sierra1 a răspuns:

Oncologia este specialitatea medicala care se ocupa cu diagnosticul si tratamentul formelor de cancer. Denumirea provine din grecescul "onkos" care inseamna tumora, nodul si sufixul "logos" care inseamna "cuvant despre". Oncologia are mai multe obiecte de activitate: diagnosticul, tratamentul (chimioterapie, radioterapie, chirurgie), urmarirea pacientilor dupa incheierea tratamentului de specialitate, managementul reactiilor adverse la tratament, screening-ul pentru anumite localizari de cancer, tratamente paliative pentru pacientii la care tratamentele de specialitate nu mai sunt oportune, aspectele etice ale abordarilor pacientilor cu cancer si screening-ul in bolile maligne.

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Cred că au vorbit de HEMATOLOG. Nu are nicio treabă oncologul cu leucocitele. Ai înțeles greșit.
Hematologia se ocupă cu diagnosticul si tratamentul afectiunilor sângelui (leucemie, aplazie medulara etc), nu internistul și nici oncologul.

| Iote a răspuns (pentru floresdemayo):

Ai mare dreptate.
Asta seamana cu o patanie a mea. Ma intreaba cineva din familie: De ce se face reclama la xanax daca se da doar pe reteta? -Nu cred... Dupa doua zile aud si eu reclama. Era vorba de sanalax.

| mentholinks a răspuns:

Pai nu te panica inca, desi deja ai facut-o. Leucocitele crescute poate fi un semn de Leucemie care este o forma de cancer de care se ocupa medicii oncologi.

| RobertMoon a răspuns:

Pai te poți aștepta la alte analize, iar despre oncologie daca scrii pe google cuvântul îți apare ce reprezintă. Sa ne ții la curent cu ce faci pe viitor.

| zilog a răspuns:

Oncoligie= cancer
medicii oncologi se ocupa cu tratarea cancerului din cunostintele mele

| Anonimul151 a răspuns:

Ce raspuns incurajator i ai dat si tu, mai bine nu raspundeai la intrebarea persoanei care a pus-o, pentru ca nu o ajuti deloc. Daca vrei sa stii nu e cancer, cancerul nu se dezvolta de la leucocite sau o mutatie genetica.Mai bine ii dadeai un sfat bun, sau ii spuneai ceva incurajator decat ceva care il descurajaza!

| Whitesnake99 a răspuns:

Cat de retardat sa fii sa raspunzi asa ceva? E doar o copila, handicapatule, lasa-ti frustrarile tale personale de dat drumu prea repede si salariu 1500 de lei in afara platformei asteia inainte sa te apuci sa raspunzi din plictiseala!

| AYKSSSSSSS explică:

Whatttt? nu se poate!? cum sa am cancer!? nu pot sa cred! nuuuu de ce mie? de ce? de ce? Am doar 17 ani nu pot sa mor la varsta asta! nuuuuuuuu