| onlychengs a întrebat:

happy happy :* Ce sa fac, ca sa pot invata mai usor si mai repede?
P.S. : Invat foarte greu, deci incep de la 20.00 si termin pe la 21.30 doar la o materie!
Multumesc anticipat, si desigur ofer FUNDA! wave
Apropo: Nu stiu daca buna categoria

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
17 răspunsuri:
| suffarstar a răspuns:

Dezvota-ti capacitati-le mintale.Nu te mai apuca de tocit, fi atenta la ore si incearca sa intelegi ce ti se preda.

| MeConstantine a răspuns:

Buna,
Sunt aici atatea raspunsuri si sincer unele sunt bune altele nu prea. In primul rand esti fata sau baiat? De ce intreb asta pentru ca capacitatile mentale se dezvolta diferit.
Ca sa inveti eficient trebuie sa ai starea necesara si mintea sa reuseasca sa se concentreze pe ceea ce inveti. Acuma depinde ca sunt si mai multe feluri de invatare:
1. Daca vrei efectiv sa tocesti pasii sunt asa : mai intai citesti, apoi citesti cu voce tare si apoi repeti de pe foaie tot ce iti amintesti si tot asa.
2, Invatatul ajuta initial, daca nu doresti mecanic prin a recrie ceea ce deja ai invatat, daca vorbim de materiii fixe gen matematica, fizica, etc, numai ca mai schimbi tu date din ce ti s-a dat in clasa sau in mediul de invatare.
3. Daca vorbim de materii ca biologie, istorie, etc este mai simplu in mintea ta sa le asociezi cu o poveste si sa faci informatia curgatoare. Cand faci informatia curgatoare ajuta foarte mult sa fii foarte relaxat, de aceea sa stai cu palmele desfacute.
Ajuta de asemenea sa reusesti sa faci si o alta activitate in timp ce inveti, adica fie sa asculti muzica, fie sa mai auzi ceva lasat in surdicna ca sa folosesti mai multe simturi.
Cel mai eficient se invata daca folosesti cel putin doua simturi de aceea se trece cu a citi, apoi a scrie si apoi a zice cu voce tare. Sa stii ca partea cu voce tare merge mai mereu, dar nu poti memora pentru mult timp.
Totodata ca sa nu pierzi atat de mult timp incearca sa nu iti concentrezi mintea doar pe a invata ci sa o lasi relaxata.

| onlychengs explică (pentru MeConstantine):

Sunt fata happy, stii fana!

| MeConstantine a răspuns (pentru onlychengs):

Pai daca esti fata, trebuie sa depui un efort mental mai mare initial, pentru ca fetele se dezvolta mai repede si organismul consuma mai repede resursele de lucru. Deci in cazul tau merg tehnicile alea, combinate cu artistic adica cu ascultatul muzicii in surdina, sau invatatul la masa.

| onlychengs explică (pentru MeConstantine):

Mercii! Incerc maine, ca azi nu am de invatat! Ieiii

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună!
http://motivonti.ro/10-modalitati-de-a-ti-antrena-creierul.html
Succes la şcoală!
Merge şi categoria.
Te pup!

| Takeen a răspuns:

Buna pai in primul rand nu poti invata cum ajungi de la scoala, pentru ca esti foarte incarcata si obosita si ai nevoie de odihna, seara nu poti invata nici pe jumatate pentru ca seara organismul are nevoie de somn, Eu iti recomand sa inveti dimineata de la 6 pana la 7-7:30 pentru ca atunci ai mintea limpede si poti invata mai usor si retii mai repede. Sper ca ti-am fost de ajutorwinking

| onlychengs explică (pentru Takeen):

7? Dar eu atunci ma duc la scoala! laughing laughing laughing laughing rolling on the floor

| Andrutzzzza a răspuns:

Eu învăț ușor. Nu trebuie sa inveti mecanic ci sa preiei din toata lecție esentialul. Adică sa înțelegi tu lecție nu sa o inveti doar pentru. ascultare. Sper ca te-am ajutat!

| Andrutzzzza a răspuns:

Eu învăț ușor. Nu trebuie sa inveti mecanic ci sa preiei din toata lecție esentialul. Adică sa înțelegi tu lecție nu sa o inveti doar pentru ascultare. Sper ca te-am ajutat!

| DrHouseAddicted a răspuns:

Invata cu ajutorul unui parinte.

| onlychengs explică (pentru DrHouseAddicted):

Si cu ce ma ajuta?

| DrHouseAddicted a răspuns (pentru onlychengs):

Te duci cu caietul in camera ta, o chemi pe maica-ta/taica-tu si dupa ce citesti de 2-3 ori, le dai caietul, si incepi sa spui ce ai invatat, ei ajutandu-te. Am colegi care fac asa, si invata in 30-40 de minute la fizica/chimie.

| dip3dip a răspuns:

O metoda de învaţare eficienta poate fi:citirea informaţiei în forma ei tiparită şi sublinierea cuvintelor-cheie sau alcătuirea unei harţi mentale,matrici conceptuale şi a unor scheme.
Acest mod de a învata este,din punctul meu de vedere,cel mai eficient. Însă mai poţi reţine anumite informaţii si în mod auditiv,adica ascultand o persoană care iţi explică anumite informaţii sau ascultand un text înregistrat pe o bandă,repetand principalele idei folosind propria voce,cu muzica preferată pe fundal,folosind metode de ascultare activă,incluzand aici punerea de întrebări şi rezumarea sau în mod practic, efectuand experimente, scriind cursiv, nu de tipar, alcatuind hărţi conceptuale sau convertind notiţele în imagini sau benzi desenate.

| CRISTI435 a răspuns:

Pai incearca sa te apuci mai devreme si odihnestete mai mult

| DianaAnaid45 a răspuns:

Depinde...Adica..Nu toti au o memorie atat de `dezvoltata` sa invete usor...Dar uite un mic sfat:
Du-te in fata unei oghilinzi mai mari si repeti tot ce ai de invatat! Apoi inchide carte/caietul si vezi daca merge! (Dar repeta de mai multe ori!).

| DianaAnaid45 a răspuns:

Du-te in oghilinda si repeta de cateva ori. Apoi, inchide cartea/caietul si vezi daca stii!