| anonim_4396 a întrebat:

Ce sa fac daca am o afta bucală mi-a ieșit joi dar de vineri nu mai pot vorbi atât de mare e si apoape ca nu am mâncat nimic. Se afla pe limba.
Ce sa fac?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Exista alifii la farmacie daca vrei sa ii accelerezi vindecarea.

| WhiteLife a răspuns:

Pentru afte nu este tratament ca sa se vindece, dar sunt solutii care grabesc vindecarea cat de cat si calmeaza durerea. Problema e ca stau putin pe afta, din cauza salivei, care va dilua foarte tare substantele. Poti merge la farmacie si sa spui problema, iti arata variante si preturi. Ca idee poti folosi glicerina boraxata sau cu nistatin, sau Anaftin.

| laSoledad a răspuns:

Clatesre des cu apa de gura.

| 7PotDouglah a răspuns:

Mergi la farmacie si cumpără glicerină, simplă sau boraxată. Farmacistul îți va explica felul în care vei aplica tratamentul.

| SoHappy a răspuns:

Mergi la farmacie și ia glicerina boraxata.