| Fetitsa123 a întrebat:

Buna TPU.Ce sa fac sa nu imi mai fie asa lene si somn la scoala? Mie imi place somnul de dimineata dar eu am program la scoala pe dimineata.Din cauza somnului nu ma pot concentra.Sunt clasa a 7 -a si nu imi place cafeaua si chiar daca mi- ar placea nu am voie la varsta mea. Seara ma culc pe la 10-11 nu pot mai repede. Ceva idei sa fiu mai treaza la ore?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Raniia a răspuns:

Nu ai un somn odihnitor, asa ca trezeste-te plina de energie, ca sa poti rezista la scoala.Pentru asta ai nevoie de relaxare, seara inainte de culcare.Lasa deoparte(cu vreo doua ore inainte de culcare) calculatorul, TPU si FB, citeste o carte, o baie calduta, bei un ceai sau un pahar de lapte.Incearca sa te culci la aceiasi ora si sa te trezesti tot la aceiasi ora, chiar daca iti este greu la inceput.O sa vezi efectele benefice pe parcurs si o sa fi odihnita la scoala si atenta la lectii.

| mmsdjs a răspuns:

Pai ca sa nu iti mai fie lene si somn in timpul orelor, ar trebui sa dormi mai mult si nu pe la 10 -11, daca ai dormi pe la 8 max 9, chiar daca nu esti obisnuita ar trebui sa te obisnuiesti happywinking