| Ry0010 a întrebat:

Ce se intampla daca iau doar 5 anticonceptionale si nu mai iau pastilutele verzi? Nu o sa imi mai vina menstruatia sau o sa mi se deregleze sau o sa isi revina de la sine? Va rog frumos sa imi raspundeti cu seriozitate si sa imi raspundeti exact la intrebarea pe care am pus-o. Multumesc mult. Funda happy

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
Elianna
| Elianna a răspuns:

Mai rau,o sa ramai gravida in mod sigur. O singura pastila daca o ratezi(uiti s-o iei), deja exista riscul ca sa faci o sarcina (daca faci sex, desigur).In luna in care nu ai luat pastilele conform programului, nu mai esti protejata.Iar anticonceptionalele se dau si la femeile care nu reusesc sa faca copii! Aceste persoane iau pastilele si apoi le intrerup. Asa ca ori iei pastilele zilnic, asa cum este prospectul, ori nu mai iei niciuna si te feresti de sarcina si de boli prin alte metode (ex.prezervativ).
In general, anticonceptionalele luate corect regleaza ciclul menstrual.

| corbulalbrosu a răspuns:

Daca nu se administreaza toate cele 21 de pastile existente pe blister, nici nu are rost sa incerci asa ceva fiindca nu se va produce practic nimic, nu va apare absolut nici o modficare cu exceptia unei posibile/probabile dereglari hormonale si aproape sigur o modificare a momentului de incepere a menstruatiei care se poate declansa mai devreme sau mai tarziu chiar si cu 7-10 zile. Niciodata sa nu te joci cu astfel de produse hormonale daca nu au fost prescrise de un medic ginecolog in urma unei consultatii si analizele necesare. Multa sanatate!