| Amelia94 a întrebat:

Cei care ati purtat aparat dentar.imi poate spune cineva cum este? Nu am o asa mare problema, dar vreau sa imi pun pentru ca este important. Am auzit ca trebuie scos un dinte ca sa ti-l puna, pentru ca face loc. straight face E adevarat? Multumesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| Skylerx a răspuns:

Nu-i adevarat ce crezi tu. Pentru ca aparatul dentar e facut exact dupa gura ta, nu si pentru altcineva. Pai... prima data nu poti pronunta cuvintele bine, dar o sa te obisnuiesti. In prima zi nu ai voie sa mananci cu el ceva tare, s-ar putea rupe. Apoi dentistul ti-l va mai strange din cand in cand ca sa-ti indrepte dintii. Timpul mediu pentru a purta un aparat dentar este un an. Apoi poti sa ti-l dai jos.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mi-am schimbat peste 4 aparate dentare(stiu... sunt aiurita) si nu! Dar numai ca daca nu ti-ai schimbat toti dintii o sa iti impinga dintii care sunt de lapte si o sa iti cada( aia de lapte, adica nu e ceva rau)

| gratie a răspuns:

Treaba cu scosul dintelui e adevarata... e am fos sa-mi pun si mi s-au dat 3 variante:
1. pentru o ameliorare a situatiei aparat mobil purtat 2 ani
2. pentru aranjarea perfecta a dintilor scoaterea unui incisiv de sus si a unuia de jos pentru a se face loc
3. pilirea dintilor pentru a face loc apoi aparat fix in jur de un an
Eu am ales 1 pentru ca nu aveam mare problema si pentru ca cel fix e mai costisitor decat cel mobil
Sper ca te-am ajutat :*

| diana1411 a răspuns:

Eu port aparatul de ceva vreme. in prima saptamana te va zgaria enorm (daca ai din ala de care am si eu) si in primele cateva zile o sa te doara dintii. ai grija sa nu mananci nimic tare, mai mult supe si piureuri, dar eu deja il port de o luna si nu ma mai deranjeaza deloc. din cand in cand ma zgarie. trebuie sa te speli f des pe dinti, de 3 ori pe zi, dar ma indoiesc ca in primele zile o sa poti. (de durere, nu alta), dar va trebui sa incerci macar o data pe zi, dupa aia tot mai des, ca altfel iti sangereaza gingiile cand revii. mie asa mi s-a intamplat, nu garantez ca va fi la fel si pentru tine.

| xCodruta a răspuns:

Buna! nu te speria nu in toate cazurile trebuie facuta extractia de dinte eu mi-am pus aparat dentar acum 3 luni si nu a trebuit sa-mi scoata niciun dinte. La inceput nu mi-a prea placut sa port aparat desi era la moda si multi copii din scoala mea purtau dar dupa aceea m-am obisnuit. Costurile sunt cam mari dar asta e daca vrei sa ai un zambet frumoswinking Bafta si sper sa nu-ti scoata niciun dinte :*:*:*