| SchiZz20CMrecords a întrebat:

Buna TPU
Chiar mai pot creste pana la 21 de ani? nu inteleg o faza si nu-i gasesc deloc raspuns.
Demulte ori am dureri de picioare foarte mari ma tine cate o saptamana doua iar de fiecare data cand ma masor vad ca am mai crescut putin.
Sunt fata am 18 ani.Pana la 15 ani aveam in jur de 1, 65 cam asa si brusc mi-au aparut durerile de picioare si am ajuns la 1, 75 pana acum la varsta de 18 ani.
Tata are cam in jur de 1, 86 a facut mult sport la viata lui box inot etc iar mama cam1, 64.
Doctorul mi-a spus ca pana la 21 de ani tot cresc.Dar chiar nu stiu ce sa mai inteleg.De ce am dureriile alea? si de ce defiecare data dupa ce trec dureriile sunt putin mai inalta ca inainte? totusi la varsta mea cam toate fetele se opresc din crestere.
mentionez ca in neamu meu toti sunt inalti dintre barbati majoritatea au trecut de 1, 80.Matusiile verisoarele mele au pana in 1, 68-1, 70.
Funda celui\ celei care imi explica.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Empathizer a răspuns:

Puseele de crestere se pot resimti dureros la nivelul cartilajelor de crestere. Nu e un lucru obligatoriu, dar nici neobisnuit. Probabil ca tu ai avut o pubertate intarziata, adica ti-a venit prima menstruatie ceva mai tarziu decat la majoritatea fetelor. In acest caz perioada de crestere a inceput mai tarziu si ea, dar va avea aceeasi durata ca la toata lumea. De aceea simti aceste dureri la o varsta la care alte fete au scapat de ea demult. Daca menstrutia ti-a venit la 15-16 ani, cresterea semnificativa in inaltime nu va dura cu mult peste 18 ani, dupa care mai cresti foarte putin, pe seama coloanei vertebrale (maxim 1-2 cm).

Ca sa se poata aprecia exact cat mai ai de crescut, poti face o radiografie pentru determinarea varstei osoase.

| SchiZz20CMrecords explică (pentru Empathizer):

Pai mie ciclul mi-a venit foarte devreme.Pe la 11 ani

| Empathizer a răspuns (pentru SchiZz20CMrecords):

Atunci, daca acum ai 18 ani, ar fi cazul sa faci niste investigatii. Poate ca hipofiza ta are o problema. Se impun niste dozari hormonale (somatotropina), radiografie de pumn (pentru determinarea varstei osoase), RMN cranian (sau radiografie de sa turceasca, dar RMN e de preferat, ca sa te iradiezi cat mai putin).

| cammm a răspuns:

Dc te intrebi de dureri daca zici ca ai crescut dupa dureri?batting eyelashesLe ai pentru ca iti cresc oasele.
Daca si doctorul a zis ca pana la 21 cresti nu ai dc sa iti faci griji, mai ales pentru ca zici ca si cei din familie sunt inalti toti.
Alta data masoara-ti picioarele inainte si dupa ce ai dureri sa vezi daca cresc, nu tot corpul. happy

Puteai sa iti pui intrebarile astea daca nu cresteai dupa ce aveai dureri, si daca toti din familie erau scunzi si daca doctorul zicea ca doar pana la 12 ani cresti.

Cu placerehappy