| DulceataDeCapsuni a întrebat:

Cred ca am o problema! sad

Deci: cand vad gemeni, cineva vorbeste despre gemeni, sau pur si simplu ma gandesc la gemeni, incep sa plang si nu stiu de ce.
Deci ce sfaturi imi dati?

Multumesc: happy :*
P.s Funda :*

Scuze daca am gresit categoria sad

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
17 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Pai atunci nici nu vreau sa-mi imaginez cum ar fi daca mama copiilor tai ar da nastere la gemeni. big grin Glumesc.
Trebuie sa fie o cauza psihologica; probabil un sentiment de mila, plina de sensiblitate.
Problema se poate rezolva in modul urmator: cand apare un astfel de sentiment, cauta sa nu mai zabovesti asupra lui, si sa gandesti rational, si nu sentimental. In mintea ta trebuie sa existe gandul ca gemenii sunt oameni ca oricare altii, fara nicio diferenta. Din doi gemeni fiecare are personalitate proprie. Ei gandesc individual, vad viata altfel, au nevoi si placeri diferite, chiar daca isi traiesc viata impreuna pana cand casatoria sau liceul sau munca ii vor desparti. Exista chiar si deosebiri fizice intre ei, chiar daca unele numai parintii le cunosc.
Trebuie sa lupti impotriva sentimentelor de felul acesta. Acesta este un exercitiu care trebuie practicat mereu pana cand va deveni obicei. Nu exista o alta metoda.

| sabin89 a răspuns:

Poate te-ai străduit prea mult să înţelegi paradoxul gemenilor.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Ai fobie. Ți-e frica de gemeni. Poate ai văzut un film și fără să-ți dai seama ți-a rămas ceva în subconștient.

| DulceataDeCapsuni explică (pentru supadeceapa):

Nu. nu este asta ba chiar din contra, mereu mi-am dorit o sora sau un frate geaman

| Ioanagrrrr a răspuns (pentru DulceataDeCapsuni):

Poate ți-e ciudă că tu nu ai un geamăn

| DulceataDeCapsuni explică (pentru Ioanagrrrr):

Si chiar crezi ca din cauza asta plang eu? mi-e nu imi este ciuda de fratii/surorile gemene si chiar ii compatizez, dar in continuu nu inteleg de ce eu plang cand vad, vorbesc, sau ma gandesc la gemeni

| Ioanagrrrr a răspuns (pentru DulceataDeCapsuni):

Mintea umană nu este capabilă să perceapă tot, consulatul un alt psiholog pentru că ceea ce ai tu nu este ok

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fratele tau geaman pe care nu l-ai cunoscut a dat coltul.

| DulceataDeCapsuni explică (pentru anonim_4396):

Pe bune... Daca vrei sa ma ajuti te rog raspunde dar nu iti bate joc....si mie mi-a fost foarte greu sa pun inttrebarea asta sad

| anonim_4396 a răspuns (pentru DulceataDeCapsuni):

Eu am zis ce-am gasit pe Google...

| DulceataDeCapsuni explică (pentru anonim_4396):

Atunci, multumesc pentru ajutor, dar...nu cred ca acesta este raspunsul pentru mine, pentru ca am vazut ecografie decat un copil, care eram eu...deci nu aveam cum sa am un frate sau o sora geamana

| Ioanagrrrr a răspuns:

Ai vreo experiență neplăcută cu ei?

| DulceataDeCapsuni explică (pentru Ioanagrrrr):

Nu, nu am nicio experienta neplacuta, imi sunt ca orice altii oameni.

| Ioanagrrrr a răspuns:

Toți avem gânduri ciudate spre exemplu eu am obsesie ciudata!

| RaphahellDamian09 a răspuns:

Ceva boala mintala. viziteaza medicul, noi nu avem cu ce sa te ajutam nu suntem psihologi calificati laughing. sigur te va ajuta. nu este o rusine sa fi bolnav. nu ai vrut tu sa fi bolnav. si iti recomand sa vizitezi un medic pentru ca s-ar putea sa se agraveze

| DulceataDeCapsuni explică (pentru RaphahellDamian09):

Pai m-am dus, si am explicat toata chestia asta, si a spus ca sunt sanatoasa tun straight face

| RaphahellDamian09 a răspuns (pentru DulceataDeCapsuni):

Du-te la alt doctor. ala nu era profesionist. pai cum adica daca eu stiu ca am o problema tu imi spui ca nu am? pai ce-i asta?