| EduardPaul94 a întrebat:

Buna TPU.cred ca e categ buna.stiu ca intrebarea mea e mai ciudata. dar am nevoie de niste sfaturi...nu stiu ce am de o bucata de vreme. mentionez k sufar de atacuri de panica de 5 luni iar de 3 iau tratament.in fine.cam ce va zic e si motivul atacurilor.cand ma uit seara pe cer si vad negru.intuneric.si stelele mi se face o imagine in cap. cum ca toate stelele sar aduna dintr-o data si sar lovi toate de pamant si acesta ar fi distrus. iar apoi ma simt ca as cadea intr-un gol fara fund. pff. ce naspa.adica mi se pare ciudat.ma face sa ma simt najpa lucrul asta.si incepe sa ma doara dupa cap. ceva sfaturi cum sa-mi schimb gandurile? inainte sa am atacurile acum 5 luni ...imi placea la nebunie sa privesc stelele si cerul. adica nu aveam probleme cu asa ceva.nu stiu ce sa fac. niste sfaturi va rog si nu radeti/.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| IMC90 a răspuns:

Ce tratament urmezi? Ceea ce spui tu nu-mi prea suna a atac de panica ci a imaginatie bogata.
Atacurile de panica se manifeste de regula cu episoade de fobie sociala, teama nejustificata (un fel de stare de panica generala fara a avea un motiv de ingrijorare), cresterea pulusului, greturi si varsaturi, etc.

Ce ai spus tu descrie mai degraba o tulburare maniacala.

''iar apoi ma simt ca as cadea intr-un gol fara fund''

asta suna intr-adevar a atac de panica, dar partea cu stelele (mie unu mi se pare fabulatie)

| EduardPaul94 explică (pentru IMC90):

Pai iau zoloft si eglonyl...bine.fie fobie.cum sa scap de ea?straight facepana in momentul in care mau apucat atacurile atunci nu aveam nimic straight faceti-am zis imi placeau stelele.si toate alea.dar de atunci.nu stiu ce am straight facece sa fac? straight face

| IMC90 a răspuns (pentru EduardPaul94):

Eglonyl mi se pare exagerat... (dar daca asa a zis medicul nu comentez)

Tratamentul cu sertralina (Zoloft) este de regula de lunga durata (minim 6 luni) poate chiar 1 an de zile daca doza este mica.
La doza de 50 mg/zi, efectele trebuiau sa inceapa sa se observe deja dupa 3 luni. Daca nici dupa 5 luni nu observi o ameliorare este cazul sa mergi iar la medicul psihiatru.

In cazul tau, increderea in medicatie este primul pas spre remiterea simptomelor. In principiu tu singur trebuie sa iti dai seama ca frica ta nu este fondata.
Cea mai mare greseala pe care o poti face este sa te izolezi in casa.

| EduardPaul94 explică (pentru IMC90):

Am luat 3 luni 50 mg is apoi am continuat cu 25 mg eglonyl iau de cand am inceput sa iau zoloft 25 mg.si din ala iau cate un sfert...ma simt mai bine...n-am ce zice fata de cum eram la inceput.chiar foarte bine.ar nu stiu ce ma apucat in seara asta.cu starea aia nasoala.na presupun.k de acum o sa fie din ce in ce mai rare.starile astea.chiar ma miram cum de mi-au aparut acum k de vreo luna nici urma de ele.adica.acesta nu a fost puternic.da destul cat sa ma puna sa scriu p TPUhappy.

| IMC90 a răspuns (pentru EduardPaul94):

Ai facut vreun tratament medicamentos mai invaziv inaintea aparitiei starilor astea? Ma gandesc ca neuronii serotoninergici nu se disturg asa, pur si simplu straight face
Si consumul de droguri sau etnobotanice distruge neuronii serotoninergici.

| EduardPaul94 explică (pentru IMC90):

N-am treaba cu drogurile sau etnobotanicile.nici macar cu tigarile...numi amintesc.sa fi avut vreun tratament doar k ma consumasem pentru niste lucruri si au fost am multe deodata... poate de la asta.si mie medicul mi-a zis ca e anxietate dar k ar fi si atacuri de panica p langa ea.

| IMC90 a răspuns (pentru EduardPaul94):

Anxietatea se manifeste de multe ori cu hiperexcitabilitatea sistemului nervos, cu depresie si atacuri de panica.

exista senzatia de ''cazut in gol'' cateodata dar de o teama asa ''convinsa'' cum este cea de stele eu nu am auzit.

| EduardPaul94 explică (pentru IMC90):

Poate ca nici eu nu m-am exprimat chiar corect.mie mie team de distrugerea pamantului. deci de sfarsitul lumii.sa insistat foarte mult pe subiectul asta.in timpul orelor de economie.adica profa are o prb cu lucrul asta isni la bagat si noua in cap.

| Raducu20 a răspuns:

Dupa parerea, ceea ce descrii tu nu sunt atacuri de panica, ci anxietate generalizata. Atacurile de panica vin cu senziatia de moarte iminenta si dispnee. Parerea mea e ca ar trebuie sa faci un anumit sport preferat de tine si sa ergoterapie ( terapie ocupationala) in sensul sa ai activitati care iti plac