| EuSuntJeff a întrebat:

Cred ca sufar de astrofobie. Imi este frica de fulgere, dar de tunete nu. Chiar imi tremura si tricoul pe mine. Ce sa fac? Si mai am si iluzii de parca fulgera minut cu minut. Odata la ce vad un fulger imi vine sa tremur mai ceva ca taurul. Am 9 ani si imi este frica de fulgere.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| bruno04 a răspuns:

Salutare piticule.
Să ştii că nu e o problemă imensă fiindu-ți frică de fulgere sau tunete.
La anii tăi mintea ta îți poate juca feste. Adică sa iți imaginezi tot felul de lucruri.
Ideea este sa nu ieşi afară pe câmp librer sau stand sub un copac cand se anunta o vreme cu tunete sau /si fulgere.
In România se intampla rar ca cineva sa fie lovit de fulgere.
Ai mare grija si spune-ti în mintea ta, "ca nu te va lovi niciun fulger"
Nu trebuie sa mergi la vreun psiholog. Stai linistit.
Doar sa te feresti de vreme proasta cu fulgere si tunete.
Sa fii sanatos si sa cresti mare.
Numai bine