| N0NameForY0u a întrebat:

BUNA TPU! Cum pot sa ma ingras mai repede? Sunt foarte slaba. Vreau macar sa cresc cu 10 kg pe luna. Dau funda pentru cele mai eficiente raspunsuri.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Anonymus5 a răspuns:

Eu doresc sa slabesc... trebuie sa faci ceea ce nu fac eu adica :
mananca mai mult, mananca de la fast food, pizza, mananca foarte mult Lays (chipsurile acelea ce le mananca toti copii si care produc ingrasare ), fa mai putin sport, ai grija sa nu scapi problema de sub control daca te vei ingrasa prea mult este mai greu sa slabesti! Ai grija mare! si sincer nu stiu de ce unii vor sa se ingrase cand altii vor sa slabeasca minim 10 kg cum sunt eu! Ma rog...

12 răspunsuri:
| hideaway a răspuns:

Stim cat de greu va este sa va ingrasati, stim de asemenea ca nu este usor sa sperati cand rezultatele intarzie sa apara, ca v-ati pierdut increderea apeland la tot felul de metode, ca nervii vi i-ati intins la maximum, motiv pentru care nu ne permitem sa glumim.

Se spune ca este mai greu sa te ingrasi, decat sa slabesti. Sa fie oare adevarat? In definitiv este nevoie de 3500 de calorii pentru a lua un kilogram, si pentru a pierde un kilogram trebuie arse alte 3500 de calorii. Daca tot vrei sa o faci, ingrasa-te sanatos!

Lucrurile insa, nu stau chiar atat de simplu ca pe harti. Poti sa ai tu un aport de 3500 de calorii pe zi, daca ai si metabolism accelerat, numarul de kilograme ramane neschimbat.

Puteti totusi sa incercati cu un meniu bogat. Ideea nu este sa introduceti mai multe grasimi ci sa pastrati proportia nutrientilor. Scoateti un pix si o coala si socotiti. Aveti nevoie de 60% glucide, 12 % proteine si 25 % lipide toate intr-o portie cu 500 de calorii in plus fata de necesarul zilnic, structurat in 5 mese.

Pentru cresterea poftei de mancare este recomandat sportul. Numai ca, daca alegeti sa practicati fitness, alegerea unui instructor devine obligatorie. El va va spune care exerctii va sunt recomandate si ce nu trebuie sa faceti ca sa nu va accidentati. Faceti de doua ori pe saptamana fitness, odihniti-va o zi, iar restul zilelor alternati-le cu ore de inot si plimbari.

Daca nu aveti pofta de mancare apelati la vitamine. Cele din complexul B (mei, orez brun, in general cereale intregrale) sunt ideale, cu mentiunea ca nu e indicat sa luati mai mult de 50 de mg pe zi.

Cresterea in greutate trebuie sa se produca pe parcursul a mai multe luni. E periculos dintr-o data si am si argumente la afirmatia de mai sus. Nutritionistii avertizeaza ca ingerarea unor cantitati prea mari si mancatul dezordonat trebuie evita deoarece nivelul lipidic si cel glicemi cresc rapid si pot provoca aparitia diabetului zaharat. Sa nu mai vorbim de celulita, vorba aia.

| AR1373 a răspuns:

Iei pastile care te ingrasa sau mananci mai mult.

| Diana915 a răspuns:

Draga mea, cu siguranta nu te vei ingrasa peste noapte. Si nici nu poti sa te"indopi" pana la nesfarsit.Incearca sa mananci putin mai mult, fructe in special. Uite aici: http://www.eva.ro/......-3417.html

| backback a răspuns:

Incearca sa mananci mai des si mai mult sau poti pur si simplu sa mananci doar de la fast food

| Annie2498 a răspuns:

Fast-food-uri la greulaughing. Lasa sportul. Mananca seara mai mult. Nu mai manca regulat. Sa vezi ca te vei ingrasa:*. Dar totusi de curiozitate, cate kg ai?

| tibi95cj a răspuns:

Nu e sanatos sa te ingrasi 10 kg / luna :O! Dar incearca HERBAL LIFE.

| OtiliaP a răspuns:

Mananca cat mai multe lactate(mai ales chefir) si paine. Nu fa sport, nu alerga intens.

Alte răspunsuri
| Tomasyto_Tomy_1997 a răspuns:

Incearca Dymatize Super Mass Gainer o sa te ingrasi 6-10 Kg intr-o luna si 1-2 saptamani!

| Panzaru_Neacsu_Mihaela_1982 a răspuns:

Si eu imi doresc sa ma ingras. Cum trebuie sa procezez. Am varsta de 37 de ani si 48 de kilograme.

| PaulZaharia a răspuns:

Nu cred ca poti 10 kg pe luna, dar 3-5 kg este real. Eu am luat pachetul de suplimente de la Body Line. recomand.