Întrebare recomandată | anonim_4396 a întrebat:

Buna TPU
Cum pot scapa de cearcanele de sub ochi?
Funda

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Masuri pe care le poti lua acasa, care cel putin diminueaza aspectul cearcanelor pot fi solutii relativ simple si la indemana. Poti folosi linguri racite in frigider, felii de castravete, saculete racite de ceai sau chiar cu gheata pisata din congelator. Temperatura scazuta prin definitie reduce inflamarea. Atunci cand cearcanele si pungile de sub ochi sunt permanente, este foarte posibil sa le fi mostenit, iar machiajul este singura solutie non-invaziva care te salveaza negresit. In plus, nu uita ca un regim de viata sanatos cu somn odihnitor va ajuta in orice problema de ordin estetic. Sanatate!

| OoBunnyoO a răspuns:

Anticearcan.

Poti sa folosesti si alte remedii naturiste, precum pliculete reci de ceai negru/verde aplicate 10 minute pe ochi, insa daca cearcanele sunt cauzate de pielea subtire de sub ochi si nu de oboseala nu cred ca te vor ajuta foarte mult.

| PeFuga a răspuns:

Anticearcan. Dar asigura-te si ca acele cearcane nu au in spate niste probleme grave de sanatate. Daca sunt accentuate si aproape mov, mergi intai de toate la medic!

| Odysea a răspuns:

Buna,
Poti sa folosesti corector sau anticearcan sau alte remedii! Astea te vor ajuta mult. Mai poti sa folosesti felii de castravete. Sper ca te-am ajutat!

| dragonmagd a răspuns:

Folosește corector, cel mai eficace e corectorul baton.