| Ioana12p a întrebat:

Cum pot scăpa de foliculită și de micile coșuri de pe picioare (și nu, coșurile nu "fac parte din foliculită")? Menționez că am 16 ani. Mulțumesc anticipat!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Facand dus zilnic si frecandu-te cu un burete Lufa, nu doar pe picioare ci pe tot corpul, ca-ti exfoliaza pielea moarta, iti curata cosurile si orice bubite de pe corp, inclusiv foliculita o tine sub control.
La dusul de dimineata sau de seara, acnd ai 10 minute, fraeca-ti tot corul cu un burete lufa si sapun, sau gel de dus si vei observa ce piele frumoasa si catifelata vei avea. Ca despre foliculita, va dispare dupa primele spalari.
https://www.organik.ro/......au-uscat-1

1 răspuns:
| zonya a răspuns:

Buna,

Mda, vesnica problema cu firele de par sub piele. Iti las mai jos niste sfaturi personale care pe mine m-au ajutat reducand foliculita.
1. Daca te epilezi cu lama, fa-o in sensul cresterii parului, nu in sens invers.Astfel eviti sa te iriti si eviti aparitia bubitelor care se pot infecta.
2. Foloseste mereu o crema de hidratare dupa epilare, indiferent de metoda aleasa (ceara, lama, aparat).
3. Cand incep sa creasca firele, foloseste la dus ceva pentru exfolierea pielii. Poti folosi tot felulde lotiuni, poti folosi zat de cafea sau chiar burete cu acea parte abraziva. Sincer, eu folosesc un obiect care are o parte mai abraziva pentru calcaie. Pe aceea o folosesc si dupa ce ies din dus, aplic imediat o crema cu efect puternic hidratant.

Cu timpul foliculita va fi redusa pana va disparea. Important este sa nu starnesti si sa faci bubite pentru a se infecta. Se maresc si devin si urate la aspect.

Succes!