| Innsbruck a întrebat:

Buna Tpu.Cum se manifesta tuberculoza? De la ce se face? Se vindeca? E o boala grava?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Vezi detalii la linkul :
http://www.sfatulmedicului.ro/Tuberculoza/tuberculoza-tbc-generalitati_499

http://www.romedic.ro/tuberculoza-pulmonara

http://www.sfatulmedicului.ro/Tuberculoza/tbc-simptome_513

Dacă suspectezi că ai aşa ceva ( sau ai intrat în contact recent cu o persoană infectată ), trebuie să mergi cât mai curând la medicul de familie pentru Trimitere la medicul specialist pneumo-ftiziolog/pneumolog ( şi radiografie pulmonară & probă/cultură de spută )!

Toate cele bune!

| Frank51 a răspuns:

Este cauzata de o bacterie, numita Koch, si anume bacilul koch. Se manifeste prin tuse, febra, stare de oboseala, transpiratie nocturna, scadere in greutate etc.
Mai multe informatii - https://ro.wikipedia.org/wiki/Tuberculoz%C4%83

Se vindeca daca este diagnosticata din timp, de obicei vindecarea are rate mari de succes.

| SurprisedGuurl a răspuns:

Salut!

Tuberculoza(TBC)este o boală infecțioasă frecventă și, de obicei, curabilă, provocată de diferite tipuri de micobacterii, de obicei de Mycobacterium tuberculosis. Cel mai des, tuberculoza atacă plămânii, dar poate afecta și alte părți ale corpului (pleură, rinichi, peritoneu, piele, ochi, oase etc.). Tuberculoza se transmite prin aer, când persoanele care suferă de forme active de TBC tușesc, strănută sau elimină spută în aer. Cele mai contagioase forme sunt cele cavitare si czeos extensive. Una din zece infecții latente progresează ulterior în boala activă. Lăsată netratată, tuberculoza omoară peste 50% din persoanele afectate.

Ai grijă de tine.Pa-pa.