| PamfleticaTotHellenne a întrebat:

Buna,TPU! Curand ma voi opera (imi scot amigdalele) si mi-e tare frica. Mi-e frica de durerea dupa operatie, mi-e frica de momentul ala cand voi fi pe masa de operatii. Stiu ca e o operatie "traumatizanta", din cate am citit doare foarte tare dupa ce te operezi. Ceva sfaturi? Incurajari? Si exista cineva care a trecut prin asa ceva si mi-ar putea impartasi "experienta"?
Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| georgianastan a răspuns:

Eu... n am trecut. dar iti dau un sfat: cand vei fi pe masa de opratie incearca sa te gandesti ca poti visa si imagina cea mai mare dorinta a ta si ca ai timp sa visezi. iar pentru durere, sunt calmante!

| PamfleticaTotHellenne explică (pentru georgianastan):

Multumesc din suflet pentru incurajari! Cred ca o sa aleg anestezia generala, nu vreau sa simt sau sa vad ceva, as lesina daca as vedea toate ustensilele sau sange. O sa incerc sa ma calmez inainte si tin cont de parerea ta. Multumesc

7 răspunsuri:
| Filip23 a răspuns:

Da de ce le scoti, gogosica?

Se pare ca sunt o bariera care protejeaza creierul.

| PamfleticaTotHellenne explică (pentru Filip23):

Am amigdalita cronica. Mi-a recomandat medicul sa le scot (mi-a explicat ca exista si niste urmari cum ar fi gastrita sau reumatismul). Nu o pot trata cu nimic, se inflameaza amigdalele destul de des, criptele sunt adanci...Am motive destul de bine intemeiate.

| Filip23 a răspuns (pentru PamfleticaTotHellenne):

Gogosica, dar cu niste propolis glicolic ai incercat. Sau cu sirop Antigrip, cat sa unga local gatul?

Ideea este ca creierul va fi mult expus in perioda racelilor.

| PamfleticaTotHellenne explică (pentru Filip23):

Gargara cu sare, cu tinctura de propolis, cu bicarbonat si ulei.Am folosit albastru de metil, antibiotice, calmante, decasept, strepsils, tantum verde, sirop ...cam tot ce se poate lua laughing)

| Visrass a răspuns:

Stai linistita, sora mea si le-a scos si fix acum am intrebat-o daca a durut-o si mi-a zis ca a fost o operatie usoara si nu a durut-o asa rau, si a putut sa manance repede dupa... a zis cand o doare in gat e o durere foarte mica, nu ca ce cu amigdalite... te asigur ca nu o sa te doara deloc, daca pe sora mea nu a durut-o care e o plangacioasa! tot ce trebuie sa faci, e sa fi optimista si sa te gandesti ca totul o sa fie mai mult decat ok!

| PamfleticaTotHellenne explică (pentru Visrass):

Multumesc frumos pentru incurajari! Sper sa fie totul bine...