| andreea350dum a întrebat:

Bună TPU, curând o să-mi fac o analiză papanicolau, voiam să vă întreb dacă această analiză este necesară şi importantă la problema pe care o am, problema este că de vreo 5 luni am mâncărimi în zona vaginului, tot vaginul, mi se umflă labiile şi se înroşesc, mă ustură iar la contactul sexual mă doare de mor de usturime iar la ieşirea din vagin am 2 tăieturi mici care mă dor. Arată de parcă ar fi cicatrici, nu ştiu cum au apărut şi de la ce, treaba e că mă ustură rău şi mă doare la contactul sexual, dacă fac această analiză papanicolau, m-ar ajuta? Se vede pe această analiză problema la aceste dureri, arsuri, mâncărimi? Precizez că am scurgeri groase alb-găbui care pătrund până şi prin lenjeria intimă atunci când mă scarpin, mulţumesc şi aştept răspunsuri

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| Floridori a răspuns:

Babes-Papanicolau este o analiza foarte importanta in urma careia se pot depista celule anormale pe suprafata colului uterin, incluzand celule canceroase, precanceroase, celule anormale cauzate de virusul HPV sau infectii.
In cazul tau, eu te-as sfatui cu mana pe inima sa faci si testul Babes-Papanicolau dar sa faci si o analiza a secretiei vaginale(cultura vaginala) si in cazul in care secretia prezinta un miros specific, sa ai in vedere si niste analize specifice pentru BTS(gonoree, chlamydia etc.).

Cel mai bine ar fi sa mergi cat mai repede posibil la un medic ginecolog ca acesta, in urma unui consult, sa iti poata face recomandari in ceea ce priveste analizele de care ai nevoie dar si un posibil tratament.Insa in cazul in care nu ai posibilitatea, atunci fa aceste analize enumerate mai sus si apoi prezinta-te de urgenta la un medic. Unele boli sau infectii ce afecteaza zona genitala pot duce, in timp la probleme grave daca nu sunt tratate la timp.
Multa sanatate!