| DownTheStairs a întrebat:

big grin Deci eu am o problema cu dulciurile... Mananc cam multe de la un timp si nu e deloc un obicei sanatos... Ma puteti ajuta cu niste sfaturi care sa ma ajute sa pot renunta la acest viciu?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Okkultist a răspuns:

Puteti consuma 2, 3 pahare pe zi timp de o saptamana cu apa si cu lamaie.
Indeajuns ca gustul acru a lamaii sa se simta.
De asemenea recomand si pepenele rosu fiind un foarte bun hidratant mai ales vara, si un antioxidant excelent!
Tuturor ne plac, eu chiar sunt innebunit dar stiu sa ma opresc, acest lucru nu se invata, de fapt il ai in tine, totul e sa vrei.
Nu il mai numi viciu, e o pasiune care o avem majoritatea mai mare sau mai mica, sincer da-mi o ciocolata, in mai putin de 30 de secunde ti-am devorato laughing rolling on the floor
Dar asta este.
Consuma apa cu lamaie timp de o saptamana, si inlocuieste (nu din prima bineanteles) dulciurile cu legume. Mai ales cu pepenele rosu!
In acest fel intr-o saptamana poti reveni la un ritm constant si echilibrat de a consuma zaharuri artificiale.
De altfel ar fi indicat sa iti ei glicemia in aceasta perioada si sa te inormezi ce riscuri apar in urma consumului excesiv de dulciuri.
Nu cred ca este nevoie sa va prezentati la medicul de familie nu?
Un test de glicemie este in jur de 10 lei, sau va puteti cumpara un aparat, fiind util in casa.
Cam asta ar fi.
Incercati mereu sa va ganditi la ce ve-ti face in caz ca...
Si sa preveniti cu 3 ore inainte si sa va aptineti decat sa nu se mai poata interveni de nici un chip.
Poate par absurd in unele afirmatii, dar stim cu totii cat de important este un echilibru, asa zisul echilibru,, apa - foc" din organism...
Sper ca v-am ajutat, asta in urma informatiilor descrise de dumneavoastra.
Cu bine si o zi buna! happy

5 răspunsuri:
| BenWilde a răspuns:

Zaharurile in generl nu sunt neaparat rele. Cele procesate (zaharul alb) sunt rele pentru. sanatate. Poti inlocui dulciurile cu fructe sau alti indulcitori naturali (ex. mierea).

| IngerasulMicutz a răspuns:

Mananca mai sanatos..salata,mere..in fiecare zi incearca sa mananci cat mai putine dulciuri si cat mai multe fructe/legume. Apropo sunt unele dulciuri care sunt chiar sanatoase..mai bine din astea decat ciocolata..etc.Daca chiar nu te poti abtine mai bine ascunzi dulciurile aleatongue

| sonyc3l a răspuns:

Cica fructele si legumele care sunt verzi reduc semnificativ pofta de dulce

| GhErLeA a răspuns:

Dimineata mananca un iaurd, la amiaza o banana sau kiwi iar seara mananca o portocala sau un mar, pe langa mancarea de zi ma refer, timp de o saptamana dupa aia poti sa mananci tot asa fructe dar poti sa mananci si cateo bomboana pe zi dar sa fie pana la ora 8 sau o jumate de ciocolata mica in doua zile pana la ora 6 si asa o sa te dezobisnuiesti, imi pare bine ca te-am ajutat.

| ChristineB a răspuns:

Nu trebuie neaparat sa renunti la dulciuri, pentru ca uneori chiar sunt bune dar ai putea atunci cand simti ca vrei sa mananci ceva dulce sa iei un fruct. De obicei cand manacam foarte multe dulciuri inseamna ca avem o perioada mai grea sau suntem stresati, sau pur si simplu avem nevoie de dulciuri. Nu te speria in timp daca iti vei propune sa renunti la o parte din dulce vei reusi, sper ca te-am ajutatlaughing