| anonim_4396 a întrebat:

daca iti intra in mana un ciob de sticla foarte fin poate patrunde in vene si ajunge la inima? dau funda! multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Assassina a răspuns:

Buna! Eu una nu cred ca poate sa circule ata de mult din vene pana la inima, eu m-as ingrijora, in locul tau de altceva:ciobul acela era plin de microbi, a intrat in sangele tau, si tare mi-e teama sa nu faci vreo infectie.Du-te urgent la medic sa iti faca vreo analiza sau ecografie.Nu incerc sa te sperii dar tin sa cred ca se va intampla ceva cu ciobul acela.Asa ca sfatul meu este sa te duci la un medic.Sanatate multa si o zi placuta!

| anonim_4396 explică (pentru Assassina):

Deci are cum sa intre in vene? nu se vede nimic.am avut cateva si le-am scos.am intrebat pentru orice eventualitate. oricum ma duc sa imi fac analizele zilele astea, dar na! intamplare nefericita.

| Assassina a răspuns (pentru anonim_4396):

Dar unde anume ti-a intrat? In mana/APROAPE DE VENE?

| anonim_4396 explică (pentru Assassina):

In palma mi-au intrat cateva cioburi extrem de mici ca nite fire de sclipici. am scos repede ce am vazut. am intrebat in caz de a ramas vre-unul. iti dai seama ca nu am cum sa il simt daca era foarte mic

| Assassina a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu cred ca are cum saintre in vene.La cat de mic e, nu are cum sa fie asa taios, si plus ca daca prin minune ajunge in vene, in cel mai rau caz face 2 cm si dupa se lipeste de perete.Si eu am cazut odata in praf si mi-a intrat o pirtricica mica de tot in mana si era si ascutira, in incheietura si nu am patiti nimic.Deci stai fara grija ca nu e asa graj, daca iti intra ditamai cioboiul era naspa ca iti forfeta vasele de sange, CRED.

| Assassina a răspuns (pentru anonim_4396):

Dar de la ce era? Un glob?

| anonim_4396 explică (pentru Assassina):

Ok. de asta am vrut doar sa ma asigur

| anonim_4396 explică (pentru Assassina):

Un geam. s-au facut cateva fisuri cand s-a spart si mi-au intrat cateva in mana. am scos ce am vazut si apoi m-am spalat cu apa si sapun

| Assassina a răspuns (pentru anonim_4396):

AAA,sapun? Dar de ce nu ai dezinfectat ca stiu ca mama, cand eram mica si am cazut in maini si mi-am facut o rana in palma, imi spunea sa dau cu apa si sapun caci se va infecta.Nu stiu daca e adevarat, repet, nu vreau sa te sperii.Dar nu ai rivanol sau spirt?

| anonim_4396 explică (pentru Assassina):

Nu in momentul de fata. totusi nu am rani

| Assassina a răspuns (pentru anonim_4396):

A.am crezut ca ai spalat o rana. Daca nu ai rana, atunci e bine.

| anonim_4396 explică (pentru Assassina):

Ok. multumesc!

| Assassina a răspuns (pentru anonim_4396):

Cu placere, o seara frumoasa!

13 răspunsuri:
| yraicu20 a răspuns:

Am patit si eu. Ti a patruns in vene?