| Elide a întrebat:

Bună TPU,dacă o prietenă are alopeciei areata,porțiuni ale capului fără păr, există posibilitatea sa iau și eu, lucrăm la același loc de muncă cu căști, in call center? Poate sa se transmită? Sa mă trezesc fără păr?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Doamne fereste cum poti crede asa ceva, alopecia este ereditara a mostenit o de la familia ei, tu nu ai cum sa i ei alopecie nu se transmite, nu este răceală sau gripă care este virală.

| 19Mary19 a răspuns:

Alopecia nu se transmite.

| Violleta2022 a răspuns:

Chelia nu se transmite la nimeni, ca nu-i contagioasa, putand fi mostentita de la parinti, sau dobandita de la lipsa unor vitamine si hormoni.