| Elide a întrebat:

daca trebuie sa-mi fac analizele întrun centru de recoltare din București și am trimitere de la un doctor nu mai trebuie sa sun sa fac programare acolo sau ceva, Nu?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Daca trimiterea este gratuita/compensata, trebuie sa suni si sa te programezi in limita fondurilor disponibile. E bine sa sunt dupa 20 ale unei luni pentru a te programa la inceputul lunii urmatoare. Daca vrei sa platesti integral analizele, nu ai nevoie de programare, te prezinti doar pentru recoltare.

| Elide explică (pentru Brigaela):

Multumesc pentru răspuns, dar in cat timp iti vor da rezultatele?

| Brigaela a răspuns (pentru Elide):

Depinde de analizele pe care le faci. Unele sunt gata in aceeasi zi (de exemplu hemoglobina), altele intr-o saptamana (de exemplu o urocultura), altele chiar in 2-3 saptamani.

| Violleta2022 a răspuns:

Bineinteles ca trebuie sa te programezi, ca sa stii cand iti vine randul, ca trimiterea de la medicul de familie nu-ti da voie sa sari peste cei care au facut deja programare.

| sierra1 a răspuns:

Da, sună, preyintă-te și fă o programare. Așa merge dacă nu vrei să aștepți.

| francut a răspuns:

Daca vrei analize gratuite, va trebui sa te programezi.
Daca platesti analizele, poti merge oricand dimineata. De regula, nu sunt chiar atat de aglomerate ca sa necesite programare la plata. Sa ai si trimiterea, ca sa stie ce analize sa-ti faca.

| Elide explică (pentru francut):

Păi este privat

| francut a răspuns (pentru Elide):

Uneori si la privat se fac din fondurile CJAS. Dar poti sa suni si sa intrebi. Nu te costa nimic.