| Mario2014sv a întrebat:

De 2 ani am fata plină de puncte negre si albe, cele albe fiind pe linia maxilarului și mandibulei.Mentionez ca am puncte negre toată fata și ca am și coșuri micuțe dar mai putine.Am încercat diverse remedii naturiste,spirt pentru fata, creme, benzi exfoliante...Am auzit de Acneon...Dar am înțeles ca după 2 luni de administrare punctele negre reapar.Ar trebui sa iau Skinoren?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Grigorescu_Daniela_1975 a răspuns:

Buna.
In opinia mea, ar trebui sa te consulti cu un medic specialist, sau, daca nu vrei, poti elimina punctele negre cu un tip de masca de culoare neagra care se gaseste pe la farmacii/magazine de cosmetice.
Bafta!

2 răspunsuri:
| 8mmppp a răspuns:

Du-te la dermatolog si spune-i ce te deranjeaza, el o sa-ti prescrie ce e bun pentru problema ta.

| dermdoc a răspuns:

Buna,

Punctele negre (medical numite "comedoane deschise") sunt acumulari de sebum si celule descuamate in foliculii pilosi. Punctele albe ar putea fi mai multe lucruri dar banuiesc ca sunt comedoane inchise. Exista nenumarate tratamente pentru acestea, insa nici o metoda non-invaziva (creme, benzi, geluri, scrub-uri, etc) nu previne reaparitia lor. Skinorenul are efectele minime asupra punctelor negre. Pentru alte informatii despre puncte negre si acnee in general: http://primoderm.ro/articole/acneea/

Succes!