| MudaHeg a întrebat:

Bună, TPU! De 3 zile mă doare în partea dreaptă, jos, nu știu cum să explic mai bine și e o durere suportabilă, nu e prea agresivă, iar aseară am luat NOSPA să mai treacă (dacă nu mă înșel așa se numea), țin să menționez că nu am alte dureri sau simptome, am mers la spital prin ianuarie fiindcă mă durea, am făcut toate procedurile iar medicul mi-a zis că nu am motive să mă tem. Credeți că e ceva legat de apendicita? Mi-e frică în perioada asta să merg la spital, ce aș putea face?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| Cksihja a răspuns:

Apendicita doare și când apeși în acel loc. Dacă durerea se deplasează e posibil să ai pietre la rinichi.

| MudaHeg explică (pentru Cksihja):

Nu mă doare dacă apăs, e oarecum tare și umflat acolo, se simte inconfortabil, dar nu doare.

| Cksihja a răspuns (pentru MudaHeg):

Trebuie să mergi la medic dacă e tare și umflat înseamnă că e ceva. E posibil să ai o infecție sau o tumoră. Dacă ești femeie e posibil să ai o sarcină extrauterină așa că mergi la medic să faci controale amănunțite pentru că bolile abdominale sunt în general fatale.

| MudaHeg explică (pentru Cksihja):

Nu e umflat, e puțin tare, iar de sarcină nici nu vine vorba, sunt minoră și nu am avut contact sexual cu nimeni. mi-e frică acum cu virusul ăsta să merg.

| Cksihja a răspuns (pentru MudaHeg):

În primul rând nu este absolut deloc normal să ai ceva tare, poți merge la un spital non-covid dacă ție frică de virus dar tot trebuie să te protejezi.