| Alinaintreaba059 a întrebat:

Buna TPU!
De cam o saptamana am o tuse seaca.Nu am alte simptome in afara de acesta. Nu am facut febra, nasul nu curge, nu ma doare gatul.
Dimineata sau pe parcursul zilei mai imi raguseste putin gatul, dar dupa imi trece.
Am doar aceasta tuse care suna parca ma inec, si e seaca. Mai simt putin mucus dar cred ca e la nas, nu stiu daca e din piept.
In zona am mai auzit persoane cu acelasi tip de tuse, poate fi o viroza?
Respiratia nu o simt grea.
Cand am episodul de tuse seaca, simt ca e o tuse puternica, intr-un fel ca la inec dar nu chiar.
De la ce ar putea fi? Aveti ceva remedii? Nu am luat pastile pentru ca nu am avut alt simptom, dar devine deja enervant acest tip de tuse.
Este ceva grav?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| StudentLaMedicina a răspuns:

Dacă durează mai mult de 3 luni trebuie să îți faci o radiografie la plămâni. Fumezi? Câți ani ai?
Sună ca post nasal drip sau reflux silențios.

Dar grav nu cred că este.

| gabicoo a răspuns:

Ai fost la medic. Dacă nu iei ceva medicamente boala evoluează și se poate croniciza.
Pentru expectorație eu recomand sirop de lichen de piatra. Dar cel mai bine este să mergi la medic.

| LisaJulie a răspuns:

Pot fi mai multe cazuri, fumatul, statul în preajma unei persoane care a fumat, consumul excesiv de alcool sau un sistem imunitar slăbit

| ioana748 a răspuns:

Tusocalm