| Emmma5566 a întrebat:

De cateva saptamani imi apar niste vergeturi mov pe sani. O prietena mi-a spus sa ma dau zilnic cu o crema hidratanta dar nu prea merge la mine. Sfaturi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Daca apar in acelasi zone, in mod repetat, atunci verifica-ti sutienii. Probabil sunt niste cusaturi-umflaturi care apasa, iar sub piele apar mici hematomi.
Daca nu gasesti nimic, atunci mergi la un control mamografic.

| Liviu a răspuns:

Vergeturile nu vei scapa de ele in veci, si eu am vergeturi pe piept, sunt barbat, am slabit foarte mult, si de la asta se fac vergeturile. Pielea se lasa, dar la tine find in crestere, iti va trece.Eu am 27 de ani, am avut 122 de kg, acum am 105 - 106, si vreau sa ajugn pe la 90, iti dai seama ca am vergeturi, s-a lasat si pielea.Nici mie nu imi place, dar toti avem vergeturi, toata lumea, rar persoane care nu are happy pentru ca ori slabesti ori te ingrasi, si etc. Aveam un coleg de clasa prin a 8 deja avea 'vergeturi' pentru ca crescuse mult prea repede si pielea nu a avut timp sa se intinda, a avut un puseu rapid de crestere, si acum le are happy la mai bine de...15 ani de atunci.

| Donsavas a răspuns:

Lasă prietena! Mergi la doctor până nu e mai rau!

| Rd79 a răspuns:

Nu prea ai ce sa faci (fara operatii estetice sau ceva de genul). Ti-au crescut sanii foarte rapid?

| NeaNicu78 a răspuns:

Emma du-te la medicul de familie explica-i problema și dacă nu este grav te ajuta el/ea, dacă nu te va trimite la un specialist, aici toți ne dam cu părerea și de multe ori este ceva minor fata de explicațiile primite, multă sănătate și bucurii nemărginite.

| blzer a răspuns:

Cel mai bun sfat pe care eu ți-l pot recomanda este să vizitezi un medic dermatolog.
Fă un drum rapid.
Ai grijă de tine.winking