| blackheart26 a întrebat:

Buna TPU! De câteva zile mă confrunt cu constipație, balonare, durere de spade și ovare, și un disconfort lângă buric in partea dreapta… menstruația mi-a venit luna trecută pe 15 August. credeți ca am sindromul premenstrual?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Cred ca este o indigestie, ca numai asa se explica constipatia, imbalonarea si disconfortul din burta.

| dullcat a răspuns:

Buna.Da, toate astea sunt simptome care apar inaintea menstruatiei.Cauta sa te odihnesti, sa mananci echilibrat si sa faci miscare. Inainte de a lua pastile de la farmacie poti incerca cu ceaiuri, sa vezi daca te ajuta.

| blackheart26 explică (pentru dullcat):

Mulțumesc! Am citit pe internet și mă tem sa nu am apendicita acută. Am aproape 18 ani dar nu mă doare in partea dreapta nici când merg etc.

| dullcat a răspuns (pentru blackheart26):

Daca citesti pe google ajungi sa gasesti tot felul de scenarii grave si te stresezi degeaba.Singurul moment in care este justificat sa faci asta e dupa ce primesti diagnosticul mai mult sau mai putin negativ de la medic.

| relian a răspuns:

Baga si tu ceva suc de prune laughing sa scapi de constipatie, restul durere de spate, aia depinde unde, cit timp si cum te doare.Ar putea fi ceva trecator, sau ar putea sa fie de la coaloana.
Daca durerea de spate nu te lasa, e bun sa consulti un doctor.